Promieniowanie rentgenowskie a zawał serca

Promieniowanie rentgenowskie a zawał serca

Pierwsze obszerne badania na temat kumulowania promieniowania rentgenowskiego u zawałowców dowiodły, że średnio każdy pacjent otrzymuje równowartość ok. 725 prześwietleń klatki piersiowej przed wyjściem ze szpitala. Jest to dawka trzykrotnie większa niż dopuszczalna dla pracownika elektrowni jądrowej w ciągu roku. Chociaż naukowcy nie są w stanie stwierdzić, że taka dawka promieniowania może prowadzić do raka płuc informacje te powinny zainteresować zarówno pacjentów jak i lekarzy.

Prześwietlenie w diagnostyce chorób układu sercowo-naczyniowego

Pośród miliardów badań wykonywanych w ciągu roku ok. jedna trzecia dotyczy diagnostyki i leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego. Substancje radioaktywne służą stworzeniu obrazu pozwalającego na wgląd w serce pacjenta, szczególnie przy diagnostyce blokady naczyń lub określenia przepływu krwi.

Kumulacja promieniowania w organizmie

Do tej pory lekarze nie rozumieli jak duże dawki promieniowania mogą kumulować się w organizmie pacjenta. Badania rentgenowskie są ważne i nie można ich uniknąć, jednak należy do nich podejść trochę bardziej zdroworozsądkowo.

Aby zmierzyć kumulowanie radiacji badacze przeanalizowali dane 64,000 pacjentów leczonych w 49 amerykańskich szpitalach przez okres ponad trzech lat. Badania wykazały, że średnio pacjenci mieli robione 4 zdjęcia podczas każdego pobytu w szpitalu, najczęściej były to zdjęcia klatki piersiowej oraz tomografia komputerowa. Po zebraniu danych okazało się, że w ciągu jednego pobytu osoba jest napromieniowana pięciokrotnie większą dawką niż zalecana w ciągu roku. A wiadomo, że w przypadku chorych na serce pobyt w szpitalu może zdarzyć się częściej niż raz w roku.

Negatywne skutki promieniowania rentgenowskiego

Biologiczne skutki promieniowania nie zostały do końca poznane. Nie można na podstawie przeprowadzonych obserwacji powiedzieć, że promieniowanie przyczyniło się do powstania raka lub zwiększyło ryzyko raka w przyszłości.

Świadomy wyrok lekarzy?

Lekarze zajmujący się pacjentem po zawale serca troszczą się o jego dobro, a zlecenie wykonania zdjęcia rentgenowskiego jest w takiej sytuacji niezbędne. Natomiast, lekarze powinni prawdopodobnie rzadziej decydować się na kierowanie potencjalnie zdrowych pacjentów na rentgen. Ponadto, pacjenci zanim zdecydują się na zrobienie zdjęcia rentgenowskiego powinni zasięgnąć opinii lekarza co do tego jak duże znaczenie ma owo zdjęcie w diagnostyce danego schorzenia.

Zlecając wykonanie badania rentgenowskiego lekarze najczęściej biorą pod uwagę ryzyko napromieniowania pacjenta, ale tylko przy jednorazowym zetknięciu. Natomiast zazwyczaj nie myślą o tym, że to nie jest pierwsza wizyta danego pacjenta, a promieniowanie kumuluje się w jego organizmie.

Chociaż badanie rentgenowskie jest niezbędne do zdiagnozowania stanu zawałowca to jego powtarzanie w czasie jednorazowego pobytu w szpitalu można wykluczyć wykonując inne badania.

Naukowcy podkreślają, że nie chodzi im o wyeliminowanie rentgena jako środka diagnostyki, ale o rozsądniejsze jego wykorzystanie.

Ważne jest również, aby nie wykonywać kolejnych prześwietleń bez potrzeby, np. gdy pacjent jest przenoszony z jednego szpitala do drugiego. Zdjęcia wykonane z pierwszym szpitalu mogą posłużyć do diagnozy pacjenta w drugim, wykluczając w ten sposób konieczność robienia kolejnego zdjęcia i kumulowania kolejnej dawki promieni.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Promieniowanie rentgenowskie a zawał serca

Powikłania zawału serca

W wyniku zawału serca (jest to martwica mięśnia sercowego spowodowana zamknięciem światła naczynia wieńcowego) dochodzi do...

Diagnostyka serca

Diagnostyka serca

Serce jest centralnym narządem układu krwionośnego człowieka, położonym w klatce piersiowej, w śródpiersiu środkowym, wewnątrz...

Profilaktyka zawału serca

Profilaktyka zawału serca

Profilaktyka zawału serca może być pierwotna lub wtórna i ma na celu niedopuszczenie do kolejnego zawału. Profilaktykę dzieli się...

Stan przedzawałowy

Stan przedzawałowy to sytuacja, gdy zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen przekracza możliwości zaopatrzeniowe tętnic...

RTG klatki piersiowej

RTG klatki piersiowej

Zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej (RTG) pozwala ocenić trzy podstawowe układy. Dostarcza informacji na temat układu...

Tagi Promieniowanie rentgenowskie a zawał serca

Grupy Promieniowanie rentgenowskie a zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....