Przeczulica (hiperalgezja)

Przeczulica (hiperalgezja) to nasilone odczuwanie bólu, nieproporcjonalne do bodźca. Skrajną postacią hiperalgezji jest allodynia, sytuacja, w której bodziec normalnie nie nie związany w powstawaniem wrażenia bólu, staje się bodźcem bólowym (np. delikatny dotyk). Oba zjawiska wynikają z uszkodzenia czuciowego układu nerwowego.

Do uszkodzenia może dojść na poziomie receptorów bólowych, w obrębie unerwionej tkanki. Przykładem może być sytuacja poparzenia. Martwica danego fragmentu ciała wiąże się z uwolnieniem ze zniszczonych komórek licznych substancji, które pobudzają receptory bólowe i wywołują wrażanie czuciowe. Stężenie tych substancji jest w tym miejscy wysokie, także nawet dotknięcie poparzonej okolicy wywołuje ból stanowi impuls ponadprogowy i wywołuje ból.

Do podobnego zjawiska może dojść na poziomie rdzenia kręgowego, gdzie w niewielkiej odległości przebiegają włókna czuciowe z sąsiednich okolic ciała. Pobudzenie może szerzyć się "na boki" za pośrednictwem tak zwanych efaps, czyli bezpośrednich połączeń pomiędzy włóknami nerwowymi. Efektem jest wzmożona wrażliwość nie tylko fragmentu ciała bezpośrednio uszkodzonego (np. poparzonej skóry) ale także najbliższej jego okolicy.

Zjawiska zaburzenia przypływu informacji o modalności bólu mogą zachodzić na każdym poziomie układu nerwowego. Najczęściej uszkodzenie dotyczy nerwów obwodowych, a przyczyną jest ucisk lub choroba uszkadzająca nerwy (polineuropatia). Zaburzenia mogą jednak dotyczyć także wyższych ośrodków nerwowych.

Skrajnym przypadkiem jest uszkodzenie wzgórza, które wiąże się wyjątkowo silnymi dolegliwościami bólowymi nie poddającymi się leczeniu farmakologicznemu przy użyciu leków narkotycznych.

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Przeczulica

Nerwoból (neuralgia)

Nerwoból (neuralgia)

Nerwoból (neuralgia) to określenie dolegliwości bólowych zlokalizowanych w obszarze zaopatrzonym czuciowo przez konkretny nerw...

Alodynia

Alodynia to określenie stanu, w którym człowiek doznaje nieprzyjemnego, najczęściej utożsamianego z bólem o różnym nasileniu,...

Polineuropatia cukrzycowa

Polineurapatia cukrzycowa to termin określający uszkodzenia obejmujące czuciowe, ruchowe i autonomiczne włókna nerwowe osoby...

Parestezje (czucie opaczne)

Parestezje to inaczej czucie opaczne. Wrażenie czuciowe są opisywane przez chorych jako pieczenia, mrowienia, uczucie...

Tagi Przeczulica

Grupy Przeczulica

Grupa Nerwica (serca, inne)

Grupa Nerwica (serca, inne)

Twoje życie to codzienna walka z nerwicą? Zmaganiom nie ma końca? Porozmawiaj o swoich dolegliwościach i metodach radzenia sobie z nerwicą z doświadczonymi użytkownikami.

Grupa Bóle różne, niezidentyfikowane

Grupa Bóle różne, niezidentyfikowane

Podzielisz się tutaj z innymi użytkownikami forum swoimi dolegliwościami bólowymi. Może wspólnie uda się wam dociec źródła bólu oraz zaradzić jego ponownym atakom.