Pulchne dzieci bardziej podatne na choroby serca

Pulchne dzieci bardziej podatne na choroby serca

Badania markerów krwi u otyłych dzieci (niektórych mających zaledwie 7 lat) wykazują, że w ich organizmach występują przewlekłe stany zapalne będące podłożem chorób serca oraz podwyższony stan składników chemicznych, które są odpowiedzialne za powstawanie zakrzepów.

Otyłość nie jest kwestią jedynie estetyczną

Obserwacja młodzieży szkolnej dowodzi, że pulchne dzieci nie są narażone jedynie na społeczne odrzucenie wynikające z wyłamania się z obowiązującego kanonu piękności. Otyłe dzieci są bowiem narażone na choroby ze strony układu sercowo-naczyniowego o wiele wcześniej niż miało to miejsce w przeszłości.

Markery krwi o skłonności do chorób serca

Endokrynolodzy z kliniki e Stanach Zjednoczonych przebadali próbki krwi 202 dzieci, w wieku od 7 do 18 lat. Połowa a nich pochodziła z rodzin prowadzących zdrowy tryb życia, a reszta była otyła (ich otyłość nie wynikała z żadnej choroby).

Zespół metaboliczny

Pulchne dzieci nie wykazują również zespołu metabolicznego, jak pokazały badania. Zespół metaboliczny to układ objawów, tj.: nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol i podwyższony cukier, które powodują zwiększenie ryzyka zachorowania na choroby serca, zawał czy cukrzycę.

Otyłe dzieci a otyli dorośli

Otyłość u dzieci jest problemem na coraz większą skalę. Dlatego właśnie naukowcy postanowili sprawdzić, czy nadmiar kilogramów u dzieci stanowi takie samo potencjalne ryzyko jak u dorosłych. Badania potwierdziły najgorsze przypuszczenia.

Krew otyłych dzieci prawdę ci powie...

Białko C-reaktywne (CRP) jest markerem krwi świadczącym o systemowym stanie zapalnym. Koncentracja tego markera u badanych dzieci była średnio osiem razy wyższa niż u otyłych ludzi po 20. roku życia. Natomiast w porównaniu do szczupłych rówieśników otyłe dzieci wykazywały nagromadzenie CRP aż 12 razy wyższe. Kolejne odkrycie nie było już takie zaskakujące, bowiem krew otyłych dzieci zawiera więcej interleukiny-6, substancji, która stymuluje wątrobę do produkcji CRP.

Adiponektyna jest hormonem wykazującym działanie przeciwzapalne, który ukrywa się w komórkach tłuszczowych a jego poziom był obniżony u dzieci otyłych. Natomiast wartości PAI-1 (inhibitora aktywatora plazminogenu 1), który sprzyja powstawaniu zakrzepów był znacznie większy u pulchnych dzieci. Podobnie jest z koncentracją innego niesprzyjającego sercu składnikowi, tj.: fibrynogen, który powoduje powstawanie zakrzepów.

Młodzi zawałowcy

Badania te dowiodły przede wszystkim, że otyłość już u małych dzieci powoduje ryzyko komplikacji zdrowotnych w niedalekiej przyszłości. Zazwyczaj potrzeba 20-30 lat, aby organizm został uszkodzony do stopnia wystąpienia zaburzenia ze strony funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Natomiast obecnie profil biochemiczny już u dzieci w wieku 7 lat pokazuje, że w przyszłości coraz młodsi ludzie będą zapadać na choroby serca.

Jest to o tyle zatrważające, że prawdopodobnie czeka nas wkrótce plaga zawałów u ludzi w średnim wieku lub młodszych. Co za tym idzie zwiększą się nakłady na służbę zdrowia, a już teraz instytucje te nie są zbyt wydolne finansowo.

Skąd otyłość u dzieci?

Badania te nie skupiały się nad przyczynami otyłości u dzieci, a jedynie nad niebezpiecznymi jej konsekwencjami. Jednak wielu dietetyków jest zgodnych co do tego, że otyłość u dzieci wynika z braku ruchu. Wiele szkół podstawowych i ponadpodstawowych zmniejsza ilość godzin lekcji wychowania fizycznego. A postęp technologiczny i łatwość dostępu komputerów, internetu, gier czy telewizji satelitarnej nie pomaga w zachowaniu zdrowej wagi ciała i prowadzenia zdrowego trybu życia.

Dzieci nie myślą przyszłościowo, cieszą się chwilą i nie zdają sobie sprawy z zagrożenia zdrowia w przyszłości. To rodzice powinni być świadomi ryzyka i podnosić świadomość swoich dzieci.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Pulchne dzieci bardziej podatne na choroby serca

Niewydolność serca u dzieci

Niewydolność serca u dzieci

Objawy niewydolności serca u osoby dorosłej, nawet u dzieci w wieku szkolnym, są trudne do przeoczenie i dość szybko budzą...

Ból w klatce piersiowej u dziecka

Ból w klatce piersiowej u dziecka

Ból w klatce piersiowej zawsze budzi niepokój osoby dorosłej. Jest to dolegliwość odruchowo wiązana z chorobami serca. U osób...

BMI u dzieci

BMI u dzieci

BMI (body mass index) jest powszechnie stosowanym, prostym w obliczeniu wskaźnikiem, pozwalającym ocenić ewentualne...

Tagi Pulchne dzieci bardziej podatne na choroby serca

Grupy Pulchne dzieci bardziej podatne na choroby serca

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....

Grupa Dziecko

Grupa Dziecko

Porozmawiaj z innymi rodzicami o wadach serca i schorzeniach układu krążenia waszych dzieci. Dowiedz się gdzie w Polsce najlepiej leczyć dzieci, jakie mają rokowania przy...

Grupa Otyłość

Grupa Otyłość

Grupa dla osób z otyłością. Choroba ta nie zawsze jest właściwie oceniania przez społeczeństwo. Otyłość ma wiele przyczyn. Jeśli chcesz porozmawiać o otyłości: codziennym życiu,...