Rajd dla zdrowia pacjentów po przeszczepie serca

Rajd dla zdrowia pacjentów po przeszczepie serca

Kilkudziesięciu pacjentów z przeszczepionymi sercami z klinik w Zabrzu i Krakowie przyjechało w niedzielę na rowerach razem z lekarzami spod szpitala im. Jana Pawła II na Rynek Główny w Krakowie. Chcieli pokazać, że po przeszczepie otrzymali szansę na normalne życie i propagować ideę transplantacji.

Rowerzyści wjechali w asyście policjantów na motocyklach na Rynek Główny, gdzie odbywały się imprezy V Ogólnopolskich Dni Integracji "Zwyciężać Mimo Wszystko", zorganizowanych przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko".

Wśród rowerzystów znajdowali się kardiochirurdzy i prof. Jerzy Sadowski - kierownik Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Instytutu Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

"Chodzi nam o udowodnienie, że pacjent po przeszczepie to nie jest pacjent, który jest ciężko chory i nie może funkcjonować, tylko osoba, której po przeszczepie dano nowe życie. Ten wyjazd na Rynek jest dowodem, że pacjenci po przeszczepie serca są sprawni, normalnie żyją, uprawiają sport" - powiedział PAP prof. Jerzy Sadowski.

"Jednocześnie - podkreślił kardiochirurg - chcemy propagować ideę transplantacji. Mamy za mało dawców, program przeszczepiania serca załamał się w ostatnich latach. Chcemy pokazać społeczeństwu, że to jest jedyny sposób ratowania ludzi, kiedy leki zawodzą: danie nowego serca to danie nowego życia".

Jak poinformował prof. Sadowski, w poprzednich latach w jego klinice wykonywano ok. 120 przeszczepów serca. Obecnie, z powodu braku organów, wykonuje się ich 40 - 50 rocznie.

"Przeszczepianie serca ma sens" - powiedziała pacjentka z przeszczepionym 10 lat temu sercem - Małgorzata Rejdych z Krakowa. "Chcemy ludziom pokazać, że dostaliśmy szansę na dalsze życie i że na takie życie oczekują jeszcze następni. Każdy chce żyć, a my tym bardziej, i umiemy uszanować to serce drugi raz dane" - dodała.

"Moje serce ma się bardzo dobrze, świetnie się czuję, przez te 10 lat bardzo wiele osiągnęłam. Skończyłam Uniwersytet Trzeciego Wieku, wróciłam do aktywności zawodowej, odchowałam córkę, przeszłyśmy razem przez liceum, studia. Córka niedawno wyszła za mąż i właśnie spodziewam się pierwszego wnuczęcia - nie przeżyłabym tego wszystkiego bez nowego serca" - powiedziała rowerzystka.

W programie tegorocznych Ogólnopolskich Dni Integracji Zwyciężać Mimo Wszystko, znalazła się m.in. konferencja "Prawdziwe zwycięstwa człowieka" na temat transplantacji.

Nauka w Polsce PAP, 2008-07-18

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Rajd dla zdrowia pacjentów po przeszczepie serca

Przeszczep wspomagającego serca

Wszczepione 14 lat temu "wspomagające" serce pozwoliło mającej obecnie 16 lat dziewczynie odzyskać zdrowie - informuje pismo "The...

Tagi Rajd dla zdrowia pacjentów po przeszczepie serca

Grupy Rajd dla zdrowia pacjentów po przeszczepie serca

Grupa Wysiłek

Grupa Wysiłek

Po wysiłku fizycznym miewasz różne dolegliwości? Zastanawiasz się jaki jest związek tych dolegliwości z wysiłkiem? Szybko się męczysz? Porozmawiaj o tym z innymi użytkownikami...

Grupa Sport

Grupa Sport

Grupa dla osób, które nie mogą obejść się bez sportu nawet jeśli chorują na serce oraz osób chcących się dowiedzieć czy ich dolegliwości są związane z uprawianym sportem. Dowiedz...

Grupa Przeszczep serca

Grupa Przeszczep serca

Oczekujesz na przeszczep serca? Jesteś szczęśliwym posiadaczem nowego serca? Wymień się swoim doświadczeniem, porozmawiaj o obawach i radzeniu sobie w tej sytuacji. Opowiedz o...