Trwa ładowanie...

Zjawisko reentry

Zjawisko reentry może mieć wpływ na zaburzenia rytmu serca.
Zjawisko reentry może mieć wpływ na zaburzenia rytmu serca. (adobestock)

Zjawiska reentry, czyli powtórnego wejścia, jest jednym z najczęstszych mechanizmów, w jakich dochodzi do powstawania zaburzeń rytmu serca. Aby zjawisko reentry miało szansę zaistnieć, impuls musi być przewodzony jednocześnie dwiema drogami. Zwykle, jedna z dróg przewodzi impuls z dużą prędkością (droga szybka), druga ze znacznie mniejszą (droga wolna).

W zdrowym sercu impuls elektryczny powstaje w węźle zatokowym, biegnie pojedynczą drogą do węzła przedsionkowo-komorowego i dalej, poprzez pęczek Hisa i jego odnogi do mięśniówki komór.

Jeśli przed opisana droga rozdwoi się na pewnym odcinku i po chwili znów połączy, są spełnione warunki do zaistnienie zjawiska reentry. Impuls jest przewodzony dalej, przez ta drogą szybką, trafia do komórek mięśniowych i wywołuje ich skurcz.

Impuls przewodzony drogą wolniejszą natrafia na komórki już pobudzone, więc niezdolne do kolejnej natychmiastowej reakcji. Impuls nie może od tak zniknąć, wraca więc szybka drogą. Jeśli trafi na już "wypoczęte" komórki, pobudza je i wywołuje skurcz.

Zobacz film: "Wskazania do ablacji"

Jeśli komórki nie są jeszcze zdolne do reakcji (tak zwany okres refrakcji), wzgardzony impuls wraca na drogę wolną. W ten sposób może dojść do zapętlą się impulsu, zakłóca to prawidłowy przepływ kolejnych bodźców.

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze