Rezygnacja z palenia i umiarkowane picie pomaga profilaktyce chorób serca

Rezygnacja z palenia i umiarkowane picie pomaga profilaktyce chorób serca

Całkowita rezygnacja z palenia papierosów i umiarkowane picie alkoholu skuteczniej pomaga profilaktyce chorób serca i raka, niż walka z nadmierną wagą. Świadczą o tym ogłoszone w Tokio wyniki badań, przeprowadzonych pod patronatem Ministerstwa Zdrowia i Pracy Japonii.

Naukowcy z Krajowego Ośrodka Raka przez 10 lat obserwowali przyzwyczajenia około 96 tysięcy pacjentów w wieku od 40 do 69 lat. Zwracali szczególną uwagę na zależność między otyłością, paleniem i spożywaniem napojów alkoholowych a rozwojem złośliwych nowotworów i chorób układu naczyniowego.

Z uzyskanych danych wynika, że zgodność wagi z normą, obliczoną według formuły indeksu masy ciała (BMI) - waga w kilogramach podzielona przez wzrost w metrach do kwadratu - nie jest tak korzystna dla człowieka, jak rezygnacja z tytoniu i umiarkowane zaglądanie do kieliszka. W Japonii średni BMI wynosi 22, a próg nadmiernej wagi rozpoczyna się od 25.

Badanie wykazało, że w głównej grupie ryzyka znajdują się otyli mężczyźni (ponad 30 BMI) w wieku 50-54 lata, którzy wypalają dziennie ponad 40 papierosów i wypijają co najmniej 360 mililitra alkoholu. Najbardziej chronionymi przed rakiem i chorobą serca okazali się nie palący nieco otyli mężczyźni, którzy od czasu do czasu piją trunki.

Nauka w Polsce PAP, 2009-02-27

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Rezygnacja z palenia i umiarkowane picie pomaga...

Tagi Rezygnacja z palenia i umiarkowane picie pomaga...

Grupy Rezygnacja z palenia i umiarkowane picie pomaga...

Grupa Alkohol

Grupa Alkohol

Możesz się tu dowiedzieć czy leki, które zażywasz można łączyć z alkoholem i z jakimi konsekwencjami się to wiąże oraz o wpływie alkoholu na organizm człowieka.

Grupa Palenie

Grupa Palenie

Grupa dla palaczy zastanawiających się nad wpływem papierosów na stan ich zdrowia, a szczególnie na układ krążenia. Miewasz różne dolegliwości przy paleniu papierosów? Podziel się...

Grupa Otyłość

Grupa Otyłość

Grupa dla osób z otyłością. Choroba ta nie zawsze jest właściwie oceniania przez społeczeństwo. Otyłość ma wiele przyczyn. Jeśli chcesz porozmawiać o otyłości: codziennym życiu,...