Rtęć nie wpływa niekorzystnie na układ krążenia

Rtęć nie wpływa niekorzystnie na układ krążenia

Badania nad wpływem rtęci przeprowadzono w celu skonfrontowania opinii na temat spożywania ryb. Ryby są bogatym źródłem kwasów omega-3, dlatego obniżają ryzyko chorób serca. Jednak mięso ryb może zawierać rtęć i dlatego naukowcy postanowili sprawdzić jaki wpływ na organizm człowieka ma ten pierwiastek.

Rtęć a choroby serca

Szeroko zakrojone badania wykazały, że narażenie organizmu na kontakt z dużą ilością rtęci nie ma związku z podwyższonym ryzykiem choroby wieńcowej, udaru czy innych chorób układu krążenia. Poprzednie badania na ten temat były zbyt wąskie, aby mogły dostarczyć wiarygodnych informacji.

Nagromadzenie rtęci w organizmie człowieka a zdrowie

W czasie trwania badań przeanalizowano wyniki ponad 180 tys. osób. Stężenie rtęci w organizmie uczestników badania stwierdzono na podstawie analizy paznokci u stóp. Paznokcie u stóp są najlepszym biomarkerem pokazującym skoncentrowanie rtęci w organizmie.

20 % osób z najwyższym stężeniem rtęci w organizmie miało średnio 0,7 mikrograma rtęci na gram. Największe stężenie wynosiło ok. 1 mikrograma. Zgodnie z ogólnymi zaleceniami stowarzyszenia zdrowia stężenie takie nie powinno przekraczać 0,4.

Czynniki ryzyka chorób serca

Oprócz stężenia rtęci naukowcy musieli wziąć pod uwagę inne potencjalne czynniki ryzyka chorób układu krążenia, np. wiek i płeć uczestników badania. Analizy pokazały, że rtęć nie wpływa niekorzystnie na układ krążenia. Co więcej, dało się zauważyć obniżenie ryzyka tego typu chorób, ale to zapewne należy przypisać spożywaniu dużej ilości ryb.

Ryby w codziennej diecie

Wyniki badań pokazują, że ludzie nie muszą się martwić podwyższeniem ryzyka chorób układu krążenia z powodu rtęci, którą mogą zjadać wraz z rybami. Oczywiście, wszystkie działania środowiskowe mające na celu zredukowanie występowania rtęci w otoczeniu powinny być kontynuowane, ponieważ pierwiastek ten nadal uznawany może być za szkodliwy, szczególnie dla rozwoju neurologicznego noworodków.

Kobiety w ciąży w dalszym ciągu powinny uważać na niektóre gatunki ryb, które mogą zawierać duże ilości rtęci, ponieważ rtęć może zagrażać rozwojowi płodu.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Rtęć nie wpływa niekorzystnie na układ krążenia

Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska jest to określenie stosowane do określenia diety stosowanej przez ludzi żyjących w basenie Morza...

Tagi Rtęć nie wpływa niekorzystnie na układ krążenia

Grupy Rtęć nie wpływa niekorzystnie na układ krążenia

Grupa Ciąża

Grupa Ciąża

Porozmawiaj o przebiegu ciąży przy wadach serca matki lub dziecka. Zapytaj inne ciężarne jak radzą sobie w poszczególnych trymestrach. Dowiedz się jakie rokowania będzie miało...

Grupa Dieta

Grupa Dieta

Zastanawiasz się jak przy pomocy diety poprawić stan swojego zdrowia przy chorobie układu krążenia? Zapytaj innych użytkowników i podziel się swoim doświadczeniem jak zmiana diety...