Ryzyko ataku serca gwałtownie rośnie po zdiagnozowaniu reumatoidalnego zapalenia stawów

Ryzyko ataku serca gwałtownie rośnie po zdiagnozowaniu reumatoidalnego zapalenia stawów

Szwedzcy naukowcy wykazali, że ryzyko ataku serca rośnie o 60% w ciągu roku od zdiagnozowania u pacjenta reumatoidalnego zapalenia stawów. Odkrycie to świadczy o istocie monitorowania zdrowia pacjenta pod kątem chorób układu krążenia od momentu wykrycia zapalenia stawów. Ryzyko bowiem wzrasta w kolejnych latach.

Odkrycia szwedzkich badaczy

Przebadano 7469 pacjentów ze zdiagnozowanym reumatoidalnym zapaleniem stawów w latach 1995-2006. Grupę kontrolną stanowiło 37024 osoby, które nie chorowały na zapalenie stawów. Badanie miało na celu określenie ryzyka choroby niedokrwiennej serca, ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka ataku serca. Maksymalny okres wystąpienia choroby niedokrwiennej serca wynosił 12 lat, natomiast średni 4 lata.

Kluczowe odkrycia to:

  • Średnia wieku osób ze zdiagnozowanym zapaleniem stawów wynosiła powyżej 57 lat i aż 71% tej grupy stanowiły kobiety. Średni okres wystąpienia objawów zapalenia stawów wynosił 6,2 miesiąca.
  • 67% badanych wykazywało dodatni czynnik reumatoidalny (immunologiczny marker występujący w ostrych i przewlekłych schorzeniach). Różnica między dodatnim a ujemnym czynnikiem reumatoidalnym okazała się nieistotna w przypadku wystąpienia ataku serca. Ryzyko ataku serca u osób z dodatnim czynnikiem wynosiło 60% a z ujemnym 70%.
  • Ryzyko niedokrwiennej choroby serca zwiększa się o 50% w ciągu 1-4 lat po zdiagnozowaniu u pacjenta reumatoidalnego zapalenia stawów i utrzymuje się na takim poziomie od 5 do 12 lat. Ryzyko rośnie gwałtownie w ciągu pierwszych 12 miesięcy, jednak tempo wzrostu nie utrzymuje się przez kolejne lata.
  • Ryzyko ostrego ataku serca rośnie do 60% w ciągu 1-4 lat od diagnozy i utrzymuje się na takim poziomie od 5 do 12 lat. W tym przypadku również największe tempo wzrostu ryzyka odnotowuje się w ciągu pierwszych 12 miesięcy od zdiagnozowania reumatoidalnego zapalenia stawów.

Pozostałe wnioski wynikające z badania

Oprócz potwierdzenia wzrostu ryzyka choroby serca i zawału u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów naukowcy odkryli coś jeszcze. Okazało się bowiem, że ryzyko ataku serca wzrasta natychmiastowo po zdiagnozowaniu zapalenia stawów, nawet pomimo faktu, że średni okres rozwijania się objawów tej choroby to sześć miesięcy. Ważnym wnioskiem w badaniu było również określenie, że czynnik reumatoidalny nie ma wpływu na ryzyko wystąpienia u pacjentów ataku serca.

Naukowcy podkreślają, że chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów muszą liczyć się z kontrolowaniem stanu swojego zdrowia pod kątem choroby niedokrwiennej, a szczególnie ataku serca. Badacze skupiają się teraz na określeniu mechanizmów, które łącza te dwa schorzenia.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Ryzyko ataku serca gwałtownie rośnie po zdiagnozowaniu...

Tagi Ryzyko ataku serca gwałtownie rośnie po zdiagnozowaniu...

Grupy Ryzyko ataku serca gwałtownie rośnie po zdiagnozowaniu...

Grupa Drętwienie

Grupa Drętwienie

Podziel się swoimi zmaganiami z drętwieniem kończyn, skóry lub innymi. Skąd się biorą, jak sobie radzić z nagłymi atakami oraz jakie badania wykonać w celu zdiagnozowania...

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Podziel się z innymi użytkownikami jak u Ciebie objawia się choroba niedokrwienna. Dowiedz się jak radzić sobie z rozległymi dolegliwościami przy wieńcówce oraz jakie leki mogą je...