Ryzyko chorób serca u rodziców kobiet z PCOS

Ryzyko chorób serca u rodziców kobiet z PCOS

Nowe badanie przeprowadzone przez australijskich naukowców z Uniwersytetu w Adelaide wykazało, że rodzice kobiet dotkniętych syndromem policystycznych jajników (PCOS) są bardziej narażeni na choroby serca. Syndrom policystycznych jajników to zaburzenie hormonalne, które występuje u około 10% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Jest to jedno z najpowszechniejszych zaburzeń endokrynologicznych u kobiet i główna przyczyna niepłodności żeńskiej.

Badania nad związkiem chorób serca z PCOS

Naukowcy przeanalizowali dane medyczne dotyczące ponad 700 kobiet, które urodziły się w Szpitalu Królowej Elżbiety w Adelaide w latach 1973-1975. Przeprowadzone badanie wykazało, że matki kobiet z syndromem policystycznych jajników są w grupie ryzyka dowolnej postaci choroby układu sercowo-naczyniowego, i są niemal dwukrotnie bardziej - niż matki zdrowych kobiet - narażone na wysokie ciśnienie krwi. Dużym zaskoczeniem jest fakt, że prawdopodobieństwo udaru jest ponad czterokrotnie wyższe u ojców kobiet z syndromem policystycznych jajników.

Znaczenie badań nad ryzykiem chorób serca

Główny autor badania, profesor Michael Davis z Instytutu Robinsona na Uniwersytecie w Adelaide, podkreśla, że dokonana analiza jednoznacznie wykazała istnienie silnej zależności pomiędzy chorobami układu sercowo-naczyniowego u obojga rodziców a ryzykiem syndromu policystycznych jajników u ich córek. Wyniki badań sugerują, że syndrom policystycznych jajników może być wynikiem rodzinnych skłonności do chorób przewlekłych. Aby potwierdzić te ustalenia, konieczne są jednak dalsze badania.

W samej Australii około pół miliona kobiet cierpi na syndrom policystycznych jajników. Również w Polsce liczba chorych jest stosunkowo duża. Warto pamiętać, że z syndromem policystycznych jajników oprócz niepłodności wiążą się inne poważne następstwa dla zdrowia. Naukowcy są zdania, że dzięki dokładnemu zbadaniu związku pomiędzy syndromem policystycznych jajników a innymi schorzeniami występującymi w rodzinach kobiet z PCOS możliwe będzie zdiagnozowanie tych chorób i podjęcie leczenia na wcześniejszym etapie ich zaawansowania.

Ustalenia naukowców rzucają coraz więcej światła na zależności pomiędzy chorobami rodziców i schorzeniami ich dzieci. Odkrycie związku między chorobami serca a syndromem policystycznych jajników może okazać się przełomem w diagnozowaniu i leczeniu tych chorób. Potrzebne są jednak dalsze badania.

Joanna Brodziak

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Ryzyko chorób serca u rodziców kobiet z PCOS

Tagi Ryzyko chorób serca u rodziców kobiet z PCOS

Grupy Ryzyko chorób serca u rodziców kobiet z PCOS

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Wysokie ciśnienie

Grupa Wysokie ciśnienie

Grupa dla osób z wysokim ciśnieniem, gdzie wymienisz się doświadczeniem na temat przyczyn skoków ciśnienia, przyjmowanych lekach oraz naturalnych metodach obniżania wysokiego...

Grupa Udar mózgu

Grupa Udar mózgu

Grupa dla osób, które przeszły udar mózgu lub żyją z takimi osobami. Dowiedz się czego można się spodziewać po udarze niedokrwiennym mózgu, jakie są jego przyczyny i komplikacje.