Ryzyko udaru u cukrzyków

Ryzyko udaru u cukrzyków

Przeprowadzone przez amerykańskich naukowców badania wykazały, że im dłużej pacjent zmaga się z cukrzycą, tym większe jest u niego ryzyko udaru. Okazało się, że cukrzyca zwiększa ryzyko udaru o 3% z każdym rokiem. Prawdopodobieństwo udaru rośnie aż trzykrotnie u osób, które chorują na cukrzycę od ponad 10 lat. Wyniki badania podkreślają przewlekły charakter cukrzycy oraz fakt, iż choroba ta niszczy z czasem naczynia krwionośne.

Badania nad związkiem cukrzycy i udaru

Wcześniejsze badania analizowały związek pomiędzy cukrzycą oraz udarem u kobiet. Najnowsze badanie jest pierwszym, które bada, czy wraz z czasem trwania cukrzycy typu 2 u osób obu płci rośnie ryzyko udaru niedokrwiennego. Udar niedokrwienny to najczęściej występujący rodzaj udaru, który jest powodowany przez blokadę przepływu krwi do mózgu. O ile cukrzyca jest znanym czynnikiem ryzyka udaru, nieznany był wpływ czasu trwania choroby na prawdopodobieństwo udaru.

Amerykańscy naukowcy monitorowali stan zdrowia 3298 osób (średnia wieku to 69 lat), które nigdy nie miały udaru. Prawie 22% badanych miało na początku badania cukrzycę typu 2. Po średnio 9 latach doszło do wystąpienia cukrzycy u dodatkowych 10% badanych. Naukowcy wzięli pod uwagę dodatkowe czynniki takie jak wiek, palenie papierosów, aktywność fizyczna, choroby serca, ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu. Okazało się, że w porównaniu do osób, które nie mają cukrzycy ryzyko udaru rosło o 70% u badanych, którzy mieli cukrzycę od mniej niż 5 lat. Prawdopodobieństwo udaru było większe o 80% u osób, które zmagały się z cukrzycą od 5-10 lat. Natomiast osoby chorujące na cukrzycę od ponad 10 lat były aż trzykrotnie bardziej narażone na udar niż zdrowe osoby.

Znaczenie badań nad ryzykiem udaru

W przypadku osób chorych na cukrzycę ryzyko udaru może zależeć nie tylko od okresu trwania choroby, ale i od samej diagnozy. Początek rozwoju cukrzycy może być nawet o 4-7 lat wcześniejszy od rozpoznania choroby. Zdrowy tryb życia, zwłaszcza u młodych ludzi, może opóźnić wystąpienie cukrzycy. Dawniej sądzono, że cukrzyca typu 2 jest typową chorobą osób starszych, która często jest wynikiem złych nawyków żywieniowych utrwalanych niemal przez całe życie. Jednak obecnie cukrzycę typu 2 coraz częściej diagnozuje się u osób młodych, co ma związek z nasilającym się problemem otyłości.

Zwiększone ryzyko udaru u chorych na cukrzycę może być związane z nadciśnieniem, szybszym wystąpieniem powikłań w naczyniach krwionośnych oraz zaburzeniami krzepnięcia krwi. Autorzy badania podkreślają, że skoro okres zmagania się z cukrzycą ma znaczenie w przypadku ryzyka udaru, młode osoby chorujące na cukrzycę są dużo bardziej narażone na poważne komplikacje zdrowotne na długo przed wkroczeniem w wiek średni. Istnieje realne ryzyko występowania udaru u młodych osób. Z tego powodu należy edukować młodych ludzi na temat cukrzycy oraz jej profilaktyki.

Joanna Brodziak

Medical News Today

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Ryzyko udaru u cukrzyków

Objawy cukrzycy

Objawy cukrzycy zależą od typu choroby, znaczna cześć przypadków cukrzycy typu drugiego rozwija się bezobjawowo.[[ranking]]...

Leczenie przeciwkrzepliwe

Leczenie przeciwkrzepliwe, czyli uniemożliwiające powstawanie skrzeplin w naczyniach krwionośnych lub też rozpuszczające takie,...

Tagi Ryzyko udaru u cukrzyków

Grupy Ryzyko udaru u cukrzyków

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Udar mózgu

Grupa Udar mózgu

Grupa dla osób, które przeszły udar mózgu lub żyją z takimi osobami. Dowiedz się czego można się spodziewać po udarze niedokrwiennym mózgu, jakie są jego przyczyny i komplikacje.

Grupa Skrzep

Grupa Skrzep

Grupa dla osób o podwyższonym ryzyku powstania skrzepu lub już leczących się z tej choroby. Dowiedz się więcej o terapiach leczniczych oraz porozmawiaj o trybie życia przy...