Rzucenie palenia poprawia nastrój

Rzucenie palenia poprawia nastrój

Rzucenie palenia, bez wątpienia, wpływa korzystnie na zdrowie organizmu, jednak lekarze i naukowcy nie byli dotąd pewni czy pokonanie nałogu uczyni ludzi szczęśliwszymi. Niepewności sprzyjało przekonanie, że palenie pomaga rozładować napięcie i niepokój. Dlatego naukowcy z Uniwersytety Browna przyjrzeli się bliżej przyczynom depresji u osób chcących rzucić palenie i odkryli, że gdy im się to udało byli szczęśliwsi niż kiedykolwiek wcześniej.

"Za" rzuceniem palenia

Opierając się o otrzymane wyniki, autorzy badania przekonują, że rzucenie palenia poprawia zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Rzucenie palenia, wbrew przekonaniu palaczy, nie jest smutnym psychologicznym poświęceniem mającym na celu przedłużenie życia. Ludzie często zakładają, że palenie ma właściwości antydepresyjne, a rzucenie może ujawnić epizody obniżonego nastroju. Jednak, po obserwacji nastroju osób próbujących rzucić palenie wnioski są zupełnie inne. W przypadku, gdy uda im się to uczynić choćby na chwilę wyraźnie widać zmniejszenie przejawianych wcześniej objawów depresji.

Zmienny nastrój

W badaniu wzięło udział 236 mężczyzn i kobiet chcących rzucić palenie (zazwyczaj były to też osoby nadużywające alkoholu w towarzystwie - ang. heavy social drinkers). W celu pokonania nałogu osoby używały plastrów nikotynowych oraz poddawane były terapii (niektórym osobom udzielono wskazówek jak zerwać również z nałogiem alkoholowym). Następnie ustalono datę rzucenia palenia. Uczestnicy badania przechodzili standardowe testy na depresję tydzień przed ustaloną datą, a następnie tydzień, dwa, 16 i 28 tygodni po tej dacie.

Wszystkich oprócz 29 uczestników badania można było podzielić na cztery grupy:

  • 99 osobom nie udało się rzucić palenia,
  • 44 osoby wytrzymały bez palenia dwa tygodnie,
  • 33 osoby nie paliły przez 2-8 tygodni,
  • 33 osobom udało się wygrać z nałogiem i do niego nie powrócić.

Złe wyniki przejawiały osoby, które rzuciły palenie na bardzo krótko. Ich nastroje były o wiele lepsze w czasie testów, gdy udało im się zerwać z nałogiem, jednak po powrocie do niego ich nastrój pogorszył się nawet bardziej niż na początku. Zbieżność w czasie między rzuceniem palenia a okresami szczęścia jest dowodem na to, że kwestie te są ze sobą silnie powiązane.

Osoby, którym nie udało się rzucić palenia były najnieszczęśliwsze w całej grupie. Natomiast najszczęśliwsze były osoby, które pokonały nałóg raz na zawsze.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Rzucenie palenia poprawia nastrój

Depresja

Depresja

Depresja jest to złożona jednostka chorobowa, u podłoża której upatruje się występowanie zaburzeń w stężeniach neurotransmiterów...

Tagi Rzucenie palenia poprawia nastrój

Grupy Rzucenie palenia poprawia nastrój

Grupa Alkohol

Grupa Alkohol

Możesz się tu dowiedzieć czy leki, które zażywasz można łączyć z alkoholem i z jakimi konsekwencjami się to wiąże oraz o wpływie alkoholu na organizm człowieka.

Grupa Palenie

Grupa Palenie

Grupa dla palaczy zastanawiających się nad wpływem papierosów na stan ich zdrowia, a szczególnie na układ krążenia. Miewasz różne dolegliwości przy paleniu papierosów? Podziel się...

Grupa Depresja

Grupa Depresja

Nagle Twoje życie straciło sens? Nic już Cię nie cieszy? Może masz depresję... Porozmawiaj o tym z innymi użytkownikami. Wymień się z nimi doświadczeniami o objawach i leczeniu...