Serwatka skuteczna w obniżaniu ciśnienia

Serwatka skuteczna w obniżaniu ciśnienia

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Stanowy w Waszyngtonie wykazało, że napoje zawierające białko pochodzące z serwatki obniżają podwyższone ciśnienie zmniejszając tym samym ryzyko udaru i chorób serca.

Serwatka a spadek ciśnienia

Badanie pod okiem biochemik Susan Fluegel dowiodło, że codzienne spożywanie powszechnie dostępnej serwatki obniża ciśnienie krwi o 6 punktów zarówno u kobiet jak i mężczyzn z podwyższonym poziomem ciśnienia skurczowego i rozkurczowego.

Badanie zostało przeprowadzone na 71 studentach w wieku 18-26 lat, jednak starsi ludzie powinni reagować podobnie.

Zdrowie w niskiej cenie

Niepodważalną zaletą tego odkrycia jest fakt, że serwatka skutecznie obniżająca ciśnienie kosztuje niewiele. Ponadto, białko zawarte w serwatce nie wykazuje żadnych szkodliwych działań. Zapewne odkrycie to pozytywnie wpłynie na rynek producentów mleka i jego przetworów.

Poprzednie badania i zmiana podejścia

Badania przeprowadzone w 2007 roku wykazały, że serwatka nie ma wpływu na zmianę ciśnienia krwi. Jednak Susan Fluegel postanowiła podzielić badanych na grupy i u jednej z nich udało jej się stwierdzić obniżenie podwyższonego ciśnienia krwi. W dodatku, poprawa nastąpiła już w pierwszym tygodniu picia napojów zawierających serwatkę i trwała przez kolejne pięć.

Wnioski z badania

Okazało się zatem, że serwatka nie wpływa na obniżenie ciśnienia u osób nie cierpiących na nadciśnienie, co jest bardzo korzystne, gdyż niedociśnienie jest również chorobą.

Ponadto, inne badania dowiodły, że obniżenie podwyższonego ciśnienia krwi uzyskiwane dzięki spożywaniu napojów z serwatką może zmniejszyć o 35-40% ryzyko śmiertelnych udarów.

Korzyści ekonomiczne wynikające z nowego odkrycia

Odkładając korzyści zdrowotne na bok naukowcy są podekscytowani perspektywą poprawy rynku serwatki, która do tej pory traktowana była jako produkt uboczny i trzeba było ja utylizować, co wiązało się z kosztami. Natomiast najnowsze odkrycie może spowodować pewne zmiany na rynku.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Serwatka skuteczna w obniżaniu ciśnienia

Medytacja obniża ciśnienie krwi

Medytacja obniża ciśnienie krwi

Medytacja transcendentalna jest skuteczną metodą leczenia podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi, a w dodatku pozwala uniknąć...

Buraki obniżają ciśnienie krwi

Buraki obniżają ciśnienie krwi

Pół litra soku z buraków dziennie może wyraźnie obniżyć ciśnienie tętnicze krwi - informuje pismo "Hypertension". Naukowcy z...

Tagi Serwatka skuteczna w obniżaniu ciśnienia

Grupy Serwatka skuteczna w obniżaniu ciśnienia

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Wysokie ciśnienie

Grupa Wysokie ciśnienie

Grupa dla osób z wysokim ciśnieniem, gdzie wymienisz się doświadczeniem na temat przyczyn skoków ciśnienia, przyjmowanych lekach oraz naturalnych metodach obniżania wysokiego...

Grupa Wysokie ciśnienie skurczowe

Grupa Wysokie ciśnienie skurczowe

Jedynie ciśnienie skurczowe jest u Ciebie znacząco podwyższone? Zastanawiasz się dlaczego? Zapytaj o to bardziej doświadczonych użytkowników forum lub opowiedz o przebiegu swoich...