Sięgasz po tabletki nasenne? Uważaj!

Sięgasz po tabletki nasenne? Uważaj!

Japońscy naukowcy odkryli, że stosowanie pigułek ułatwiających zasypianie może być groźne dla pacjentów z niewydolnością serca. Według ich ustaleń, ryzyko wystąpienia poważnych problemów kardiologicznych po zażyciu środków nasennych zwiększa się u nich aż ośmiokrotnie.

Niewydolność serca a zaburzenia snu

Jak wyjaśnia dr Masahiko Setoguchi, problemy z zasypianiem to częste następstwo niewydolności serca, dlatego po wypisaniu ze szpitala wielu pacjentów otrzymuje receptę na tabletki ułatwiające zasypianie. Wysoki odsetek pacjentów doświadcza także innych przypadłości, w związku z czym po powrocie do domu muszą stosować leki moczopędne, środki farmakologiczne rozrzedzające krew lub leki na obniżenie ciśnienia krwi.

Badania nad wpływem leków na organizm pacjentów z niewydolnością serca

W trakcie badań japońscy naukowcy szczegółowo przeanalizowali dane medyczne 111 pacjentów z niewydolnością serca, którzy w latach 2011-2013 byli przyjęci do Centrum Medycznego Yamate w Tokio. Przez 180 dni po wypisaniu ze szpitala uczestnicy badania byli monitorowani – za punkt końcowy badania uznano ponowną wizytę pacjenta w szpitalu w związku z niewydolnością serca lub śmierć w wyniku problemów kardiologicznych.

Na potrzeby badania, pacjenci zostali podzieleni na dwie grupy: osoby z zachowaną frakcją wyrzutową oraz pacjentów z ograniczoną frakcją wyrzutową. Podział ten był niezbędny, ponieważ sposób leczenia i rokowanie u tych pacjentów mogą znacznie się różnić. Z 47 uczestników badania z zachowaną frakcją wyrzutową, 15 doświadczyło objawów niewydolności serca lub zmarło w ciągu 180 dni po wyjściu ze szpitala. Między nimi a pacjentami, którzy uniknęli problemów kardiologicznych, zaobserwowano tylko kilka różnic: stosowanie leków nasennych (benzodiazepin o działaniu nasennym), stężenie sodu we krwi w momencie przyjęcia do szpitala oraz poziom hemoglobiny w momencie wypisania do domu.

Jak wykazali naukowcy, ryzyko ponownej hospitalizacji lub śmierci pacjentów z zachowaną frakcją wyrzutową, którzy stosowali tabletki nasenne, było aż ośmiokrotnie większe niż u pozostałych uczestników badania o podobnym stanie zdrowia.

W grupie pacjentów ze zmniejszoną frakcją wyrzutową zanotowano inną prawidłowość: osoby przyjmujące leki na obniżenie ciśnienia krwi były o 1/4 mniej podatne na problemy kardiologiczne.

Joanna Brodziak

Źródło: Science Daily

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Sięgasz po tabletki nasenne? Uważaj!

Niewydolność serca u dzieci

Niewydolność serca u dzieci

Objawy niewydolności serca u osoby dorosłej, nawet u dzieci w wieku szkolnym, są trudne do przeoczenie i dość szybko budzą...

Tagi Sięgasz po tabletki nasenne? Uważaj!

Grupy Sięgasz po tabletki nasenne? Uważaj!

Grupa Leki

Grupa Leki

Dowiedz się o skutkach ubocznych stosowania konkretnych leków, z czym można dany lek łączyć, jak należy postępować, gdy chce się go odstawić oraz które leki można stosować...

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....

Grupa Bezsenność

Grupa Bezsenność

Miewasz dolegliwości, które nie pozwalają Ci zasnąć? A może bezsenność w Twoim przypadku to dolegliwość sama w sobie? Porozmawiaj z innymi użytkownikami o przyczynach bezsenności...