Skolioza

Skolioza

Skolioza to deformacja, wielopłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa. Skrzywieniu bocznego (odchylenie od osi ciała w płaszczyźnie czołowej) towarzyszy rotacja kręgów (deformacja w płaszczyźnie poziomej na wysokości danych kręgów) oraz skrzywienie w płaszczyźnie strzałkowej, czyli "wygięcie" do tyłu lub do przodu (pogłębienie krzywizny, odpowiednio kifoza i lordoza).

Rozpoznanie skoliozy

Skoliozę rozpoznajemy w sytuacji, gdy na kąt skrzywienia na zdjęciu rentgenowskim przekracza 10 stopni. Na szczycie skrzywienia pierwotnego kręgi są najbardziej zniekształcone i zrotowane. Rotacja kręgów pociąga za sobą rotację klatki piersiowej i prowadzi do powstawania tak zwanego garbu żebrowego (lub piersiowego). Postępujące zmiany mogą prowadzić do zmniejszanie pojemności życiowej płuc chorego. Może także dojść do upośledzenia funkcji serca i układu krążenia.

Przyczyny skoliozy

Przyczyny powstawania skoliozy nie są do końca poznane. Liczne teorie odnoszą się miedzy innymi do zaburzeń genetycznych, defektów budowy i funkcji tkanki łącznej, zaburzeń wzrastania. Rozpatrywane są także możliwe związki skoliozy z chorobami mięśni i układu nerwowego.

Stosowanie gorsetów nie ma na celu korekcji deformacji ale zapobieganie dalszemu pogłębianiu się zmian.

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Skolioza

Osteofity

Osteofity

Osteofity to narośla kostne, jedna z postaci zmian zwyrodnieniowych dotyczących najczęściej kręgosłupa, bocznych powierzchni...

Dyskopatia szyjna

Dyskopatia szyjna

Dyskopatia szyjna, czyli zwyrodnienie krążków międzykręgowych szyjnego odcinka kręgosłupa, stanowi około 30% wszystkich...

Tagi Skolioza

Grupy Skolioza

Grupa Bóle różne, niezidentyfikowane

Grupa Bóle różne, niezidentyfikowane

Podzielisz się tutaj z innymi użytkownikami forum swoimi dolegliwościami bólowymi. Może wspólnie uda się wam dociec źródła bólu oraz zaradzić jego ponownym atakom.