Skrobiawica (amyloidoza)

Skrobiawica, zwana też amyloidozą, to chorobą, w przebiegu której w tkankach i narządach gromadzi się nierozpuszczalne białko (amyloid).

Skrobiawica występuje w postaci pierwotnej, to znaczy bez uchwytnej przyczyny, oraz w postaci wtórnej, na tle przewlekłych chorób reumatycznych lub chorób tkanki łącznej (kolagenoz). Chorobami zwiększającymi ryzyko wystąpienia amyloidozy są np. reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa czy choroba Leśniowskiego-Crohna.

Przyczyny skrobiawicy

Dokładne przyczyny rozwoju skrobiawicy są nadal nieznane. Liczne, brane pod uwagę teorie nie pozwoliły na wypracowanie skutecznej terapii. W przebiegu choroby dochodzi do zajęcia wątroby, śledziony, układu pokarmowego, nerek, serca.

Na tle amyloidozy może dojść do kardiomiopatii, jest to okoliczność pogarszająca rokowanie. Przyczyną zgonu jest najczęściej niewydolność nerek. Próby z transplantacją tego narządu nie przyniosły oczekiwanych efektów, choroba szybko pojawia się w przeszczepionej nerce.

Leczenie skrobiawicy

Leczenie skrobiawicy polega na podawaniu środków immunosupresyjnych, przeciwzapalnych i hamujących gromadzenie się amyloidu. Niestety, w dłuższej perspektywie czasu, terapia jest nieskuteczna.

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Skrobiawica

Choroby tkanki łącznej

Choroby tkanki łącznej

Choroby tkanki łącznej, dawniej zwane kolagenozami, to grupa, do której zaliczamy kilka konkretnych jednostek chorobowych. Są to...

Tagi Skrobiawica

Grupy Skrobiawica

Grupa Bóle różne, niezidentyfikowane

Grupa Bóle różne, niezidentyfikowane

Podzielisz się tutaj z innymi użytkownikami forum swoimi dolegliwościami bólowymi. Może wspólnie uda się wam dociec źródła bólu oraz zaradzić jego ponownym atakom.