Słońce obniża ciśnienie krwi!

Słońce obniża ciśnienie krwi!

Opalanie nie cieszy się obecnie dobrą sławą, promienie ultrafioletowe przyczyniają się bowiem do rozwoju groźnych chorób skóry. Naukowy z Wielkiej Brytanii przekonują jednak, by dać słońcu drugą szansę – jego promienie wpływają na poziom tlenku azotu w skórze i we krwi, redukując tym samym ciśnienie tętnicze krwi.

Jak działa tlenek azotu?

Pod nazwą „tlenek azotu” kryje się mała cząsteczka transportująca, obecna w skórze w dużych ilościach. Związek ten uczestniczy w regulacji ciśnienia krwi. Gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych, niewielkie ilości tlenku azotu przemieszczają się ze skóry do krwiobiegu, obniżając ciśnienie krwi. Spadkowi ciśnienia towarzyszy redukcja ryzyka udaru i zawału mięśnia sercowego.

Ograniczanie ekspozycji słonecznej to ważny element profilaktyki raka skóry, ale dr Richard Weller z Uniwersytetu w Edynburgu – jeden z autorów badania – przekonuje, że unikanie promieni słonecznych za wszelką cenę może być niekorzystne dla zdrowia. „Niedobór słońca” może bowiem zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych, powiązanych z chorobami układu krążenia.

Schorzenia w obrębie układu sercowo-naczyniowego często współistnieją z nadciśnieniem tętniczym krwi. Stan chorych ulega zwykle pogorszeniu w okresie zimowym, gdy promieniowanie ultrafioletowe jest słabsze.

Badania nad wpływem promieni słonecznych na układ krążenia

W trakcie badań, dwudziestu czterech zdrowych uczestników było dwukrotnie wystawionych na działanie światła ultrafioletowego UVA z lamp opalających. Testy obejmowały dwie 20-minutowe sesje. Podczas pierwszej sesji ochotnicy mieli styczność z promieniami UVA i ciepłem wydzielanym przez lampy, natomiast podczas drugiej promienie UV były zablokowane, a skóra była poddana działaniu samego ciepła. Jak się okazało, promienie UVA powodowały rozszerzenie naczyń krwionośnych, obniżenie ciśnienia krwi oraz zmianę stężenia tlenku azotu. Obecność promieni ultrafioletowych nie miała wpływu na poziom witaminy D w organizmie. Kolejne eksperymenty potwierdziły, że korzystne działanie promieni słonecznych ma wyraźny związek z zapasami tlenku azotu w górnych warstwach skóry.

Joanna Brodziak

Źródło: Science Daily

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Słońce obniża ciśnienie krwi!

Tagi Słońce obniża ciśnienie krwi!

Grupy Słońce obniża ciśnienie krwi!

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Wysokie ciśnienie

Grupa Wysokie ciśnienie

Grupa dla osób z wysokim ciśnieniem, gdzie wymienisz się doświadczeniem na temat przyczyn skoków ciśnienia, przyjmowanych lekach oraz naturalnych metodach obniżania wysokiego...

Grupa Wysokie ciśnienie rozkurczowe

Grupa Wysokie ciśnienie rozkurczowe

Zastanawia Cię nieproporcjonalny wynik pomiaru ciśnienia? Druga wartość ciśnienia, czyli ciśnienie rozkurczowe, jest znacznie podwyższona? Opowiedz o swoich dolegliwościach i...