Słońce zmniejsza ryzyko chorób serca

Słońce zmniejsza ryzyko chorób serca

Przebywanie na słońcu może pomóc osobom starszym zmniejszyć ryzyko cukrzycy i chorób serca - wynika z badań opublikowanych na łamach pisma "Diabetes Care".

Gdy się starzejemy nasza skóra wytwarza mniej witaminy D, przez co wzrasta ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego związanego z cukrzycą i chorobami serca - dowodzą naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Warwick.

Do tego wniosku doprowadziły naukowców przeprowadzone w Chinach badania, w których wzięło udział ponad 3 tys. osób w wieku od 50 do 70 lat. U 94 proc. badanych stwierdzono niedobór witaminy D (25- hydroksywitaminy D), a 42 proc. jednocześnie cierpiało na zespół metaboliczny.

Pomocne okazują się często promienie słoneczne, które pobudzają produkcję witaminy D. Ze słońca należy jednak korzystać z umiarem ze względu na szkodliwe promieniowanie UV, które, jak powszechnie wiadomo zwiększa ryzyko raka skóry.

"By pobudzić wytwarzanie witaminy D wystarcza nawet niewielka dawka słońca. Jeżeli będziemy korzystać z niego rozsądnie i nie będziemy doprowadzać do zaczerwienienia skóry lub poparzeń, promieniowanie nie zwiększy ryzyka raka skóry" - mówi dr Ed Yong z Cancer Research UK.

Zmniejszona produkcja witaminy D wynika m.in. ze zmiany trybu życia i mniej zróżnicowanej diety. Naukowcy sugerują, by osoby starsze spędzały więcej czasu na słońcu, a także spożywały więcej pokarmów bogatych w witaminę D, na przykład jajek i tłustych ryb.

Nauka w Polsce PAP, 2009-05-23

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Słońce zmniejsza ryzyko chorób serca

Diety

Diety

Diety zdrowotne, profilaktyczne związane z chorobami serca i układu krążenia: dieta obniżająca poziom triglicerydów, dieta...

Cukrzyca

Cukrzyca

Cukrzyca jest chorobą wynikającą z zaburzeń metabolizmu glukozy. Przyczyną tych zaburzeń jest względny lub bezwzględny niedobór...

Tagi Słońce zmniejsza ryzyko chorób serca

Grupy Słońce zmniejsza ryzyko chorób serca

Grupa Solarium

Grupa Solarium

Nie potrafisz żyć bez opalenizny nawet zimą? Zastanawiasz się czy to bezpieczne chodzić do solarium przy chorobie układu krążenia lub wadzie serca? Porozmawiaj o tym z innymi...