Smażone jedzenie, słone przekąski i mięso zwiększa ryzyko ataku serca

Smażone jedzenie, słone przekąski i mięso zwiększa ryzyko ataku serca

Typowa dieta zachodnia, smażone jedzenie, słone przekąski i mięso - przyczyniają się do około 30 procent zawałów serca na całym świecie - ostrzegają naukowcy z Kanady na łamach pisma "Circulation".

Specjaliści badali zwyczaje żywieniowe mieszkańców 52 krajów. Na podstawie wyników naukowcy wyodrębnili trzy rodzaje diet: orientalną - z dużą ilością tofu, soi i różnych sosów; owocowo-warzywną - o wysokiej zawartości owoców i warzyw oraz zachodnią - o dużej zawartości smażonego jedzenia, solonych przekąsek, jaj i mięsa.

Stosowanie diety owocowo-warzywnej było związane z niższym ryzykiem ataku serca, niż stosowanie diety orientalnej i zachodniej.

"Celem naszych badań było zrozumienie tych czynników ryzyka ataków serca, na które mamy wpływ" - tłumaczy doktor Salim Phil, główny autor badań.

Wcześniejsze badania zwyczajów żywieniowych w USA i Europie doprowadziły do podobnych wniosków na temat diet owocowo-warzywnej i zachodniej. Najnowsza praca poszerzyła te odkrycie i wyodrębniła trzeci rodzaj diety - orientalną. Skład codziennej diety rekomendowanej przez Amerykański Związek Kardiologów najbardziej zbliżony jest do diety owocowo-warzywnej.

"Nasza praca wykazała, że taki sam związek pomiędzy rodzajem diety, a ryzykiem ataku serca, jaki zaobserwowano w krajach zachodnich istnieje w bardzo różnych zakątkach świata" - tłumaczą autorzy.

Naukowcy analizowali dane ponad 16 tysięcy osób z 52 krajów pochodzące z projektu "INTERHEART" na temat różnych czynników ryzyka ataku serca. W tym dane 5, 761 osób które doświadczyły ataku serca i 10, 646 uczestników bez zdiagnozowanej choroby serca.

Badacze przygotowali specjalne ankiety na temat zwyczajów żywieniowych uczestników projektu, pytali zarówno o spożywanie zdrowych produktów typu owoce i warzywa; jak również tych uznawanych za typowo niezdrowe (np. smażone potrawy, słone przekąski).

"Na podstawie prostej ankiety dowiedzieliśmy się, że aż 30 procent przypadków chorób serca na świecie jest skutkiem złej diety" - mówią autorzy badań.

Ponadto naukowcy wykazali, że jedząc owoce i warzywa obniżamy ryzyko chorób serca aż o 30 procent w porównaniu z tymi, którzy ich nie jedzą. Obliczyli, też że osoby stosujące dietę zachodnią mają aż o 35 procent podwyższone ryzyko ataku serca w porównaniu z ludźmi, którzy nie jedzą lub jedzą bardzo mało smażonego i mięsa.

Badacze stwierdzili, że orientalny sposób jedzenia nie wpływa znacząco na ryzyko zawału serca. Niektóre składniki typowe dla diety orientalnej mogą działać ochronnie na układ krwionośny i serce, podczas gdy inne (takie jak sos sojowy) mogą działać niekorzystnie - ich połączenie w jednej diecie neutralizuje ich ostateczne działanie.

Autorzy pracy podsumowując swoje odkrycie zachęcają: "jedzmy owoce i warzywa, to prosty sposób obniżenia ryzyka chorób serca i ochrony zdrowia".

Nauka w Polsce PAP

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Smażone jedzenie, słone przekąski i mięso zwiększa...

Diety

Diety

Diety zdrowotne, profilaktyczne związane z chorobami serca i układu krążenia: dieta obniżająca poziom triglicerydów, dieta...

Dieta po zawale serca

Dieta po zawale serca

Dieta po zawale serca powinna przede wszystkim być ukierunkowana na przeciwdziałanie chorobom sercowo-naczyniowym, które do...

Tagi Smażone jedzenie, słone przekąski i mięso zwiększa...

Grupy Smażone jedzenie, słone przekąski i mięso zwiększa...

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....

Grupa Dieta

Grupa Dieta

Zastanawiasz się jak przy pomocy diety poprawić stan swojego zdrowia przy chorobie układu krążenia? Zapytaj innych użytkowników i podziel się swoim doświadczeniem jak zmiana diety...

Grupa Cholesterol

Grupa Cholesterol

Wysoki cholesterol jest problemem coraz większej liczby ludzi. Jeśli zastanawiasz się czy masz prawidłowe wyniki lub chcesz dowiedzieć się jak obniżyć poziom cholesterolu trafiłeś...