Sposób spożywania alkoholu wpływa na stan zdrowia serca

Sposób spożywania alkoholu wpływa na stan zdrowia serca

Najnowsze badania wykazały, że sposób, w jaki spożywamy alkohol może mieć wpływ na stan zdrowia serca. Naukowcy odkryli bowiem, że codzienne umiarkowane spożycie alkoholu zmniejsza ryzyko miażdżycy u myszy, a konsumowanie dużych ilości napojów wysokoprocentowych dwa razy w tygodniu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby. Miażdżyca polega na stwardnieniu i zwężeniu tętnic, co może przyczyniać się do zawału serca lub udaru. Wyniki badań mogą znaleźć swoje praktyczne zastosowanie w profilaktyce miażdżycy.

Jaka ilość alkoholu szkodzi?

Naukowcy podkreślają, że nie tylko ilość, ale i sposób spożywania alkoholu ma wpływ na serce. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Wydaje się im, że spożywanie dużych ilości alkoholu w ciągu weekendu nie odbija się negatywnie na zdrowiu. Jednak wyniki badań są jednoznaczne - wypijanie kilku drinków w ciągu dwóch dni może nam poważnie zaszkodzić. Dla kontrastu, spożywanie dwóch drinków dziennie przez cały tydzień nie tylko nie szkodzi, ale wręcz pomaga. Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób umiarkowana konsumpcja alkoholu poprawia stan zdrowia, ani jak duże ilości napojów wyskokowych faktycznie szkodzą człowiekowi. Za ryzykowne dla kobiet uznaje się spożywanie więcej niż trzech drinków jednego dnia, a dla mężczyzn wypijanie ponad czterech drinków dziennie.

Badania nad wpływem alkoholu na rozwój miażdżycy

Badaniom poddane zostały myszy, które podzielono na trzy grupy. Myszom z pierwszej grupy codziennie podawano alkohol w ilości odpowiadającej dwóm drinkom. Gryzonie z drugiej grupy spożywały około siedem drinków przez dwa dni w tygodniu. Natomiast myszy w grupie kontrolnej były karmione mieszanką bez zawartości alkoholu. Dieta wszystkich myszy była zbliżona do diety mieszkańców krajów zachodnich. Oznacza to, że była bogata w tłuszcze, co sprzyjało wystąpieniu miażdżycy. Wyniki badań były zaskakujące: poziom "złego" cholesterolu spadł aż o 40% u myszy spożywających alkohol w umiarkowanych ilościach.

Natomiast u myszy karmionych dużymi ilościami alkoholu poziom cholesterolu wzrósł aż o 20%. Wysoki poziom "złego" cholesterolu zwiększał ryzyko choroby serca, a według wcześniejszych badań każdy wzrost poziomu cholesterolu o 10% powoduje zwiększenie ryzyka miażdżycy aż o 20%. Okazało się również, że u myszy z obydwu grup spożywających alkohol doszło do podwyższenia poziomu "dobrego" cholesterolu.

Ponadto u gryzoni konsumujących umiarkowane ilości alkoholu zaobserwowano mniejszą ilość płytek miażdżycowych, które wraz z komórkami odpornościowymi przyczyniają się do zwężenia tętnic. Z kolei u myszy spożywających w krótkim czasie duże ilości napojów wysokoprocentowych odnotowano odwrotną prawidłowość - liczba płytek miażdżycowych wzrosła. Nieoczekiwanym odkryciem był fakt, że gryzonie konsumujące duże ilości alkoholu wyraźnie przybrały na wadze. Waga myszy z tej grupy zwiększyła się trzykrotnie w porównaniu do myszy spożywających umiarkowane ilości alkoholu, i dwukrotnie w stosunku do myszy z grupy kontrolnej.

Lekarze powinni wziąć przeprowadzone badania pod uwagę i informować pacjentów narażonych na miażdżycę o ryzyku związanym z nadmierną konsumpcją alkoholu. Również osoby, które przeszły zawał serca powinny mieć świadomość potencjalnego zagrożenia związanego ze spożywaniem alkoholu w dużych ilościach. Co ważne, badania nie wskazują na konieczność całkowitej rezygnacji z alkoholu. Wręcz przeciwnie, wykazują zalety jego spożywania, oczywiście w rozsądnych ilościach. Jeden drink dziennie dla kobiet i dwa drinki dla mężczyzn to ilość alkoholu, która może pomóc w profilaktyce choroby serca.

Znane powiedzenie: "alkohol szkodzi" jest tylko połowicznie prawdziwe. Faktycznie, konsumpcja dużych ilości napojów wysokoprocentowych może zwiększyć ryzyko miażdżycy, jednak codzienne spożycie rozsądnych ilości może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Joanna Brodziak

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Sposób spożywania alkoholu wpływa na stan zdrowia serca

Tagi Sposób spożywania alkoholu wpływa na stan zdrowia serca

Grupy Sposób spożywania alkoholu wpływa na stan zdrowia serca

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....

Grupa Alkohol

Grupa Alkohol

Możesz się tu dowiedzieć czy leki, które zażywasz można łączyć z alkoholem i z jakimi konsekwencjami się to wiąże oraz o wpływie alkoholu na organizm człowieka.

Grupa Udar mózgu

Grupa Udar mózgu

Grupa dla osób, które przeszły udar mózgu lub żyją z takimi osobami. Dowiedz się czego można się spodziewać po udarze niedokrwiennym mózgu, jakie są jego przyczyny i komplikacje.