Stan zapalny przyczyną stenozy aortalnej

Stan zapalny przyczyną stenozy aortalnej

Szwedzcy naukowcy dowiedli, że zapalenie bierze udział w procesie rozwoju stenozy aortalnej. Wyniki badań wskazują, że można stworzyć lek przeciwzapalny, który będzie wspomagał leczenie zastawek serca.

Stenoza aortalna

Stenoza aortalna jest najpowszechniejszą chorobą zastawek serca. Powodują ją niedobory wapnia oraz zwężanie zastawki aortalnej. Choroba ta zazwyczaj dotyka osoby starsze, ale czasem występuje również jako wada wrodzona. W tej chwili leczenie polega na operacyjnej wymianie chorej zastawki. Naukowcy nie ustają jednak w próbach wynalezienia leku, który spowalniałby postępowanie choroby.

Mechanizm rozwoju choroby zastawki aortalnej

Naukowcy przeanalizowali zastawki serca osób, które poddały się operacji z powodu różnych schorzeń zastawkowych. Okazało się, że zwapniałe zastawki zawierały komórki odpornościowe należące do grupy substancji zapalnych zwanych leukotrienami.

Najsilniejsze zapalenie zdiagnozowano u pacjentów z najwęższymi zastawkami, co stwierdzono za pomocą badania ECHO serca. Naukowcy dowiedli, że leukotrieny stymulują zwapnienie komórek w zastawkach serca.

Farmakologiczne leczenie stenozy aortalnej

Występuje pewne podobieństwa między miażdżycą naczyń krwionośnych a stenozą aortalną, jednak statyny znane ze skutecznego leczenia miażdżycy zupełnie nie sprawdzają się w zapobieganiu zwapnieniom zastawki aortalnej. Dlatego właśnie naukowcy chcą się skupić na opracowaniu leku przeciwzapalnego, który może stanowić przyszłość leczenia stenozy aortalnej. Gdyby lek zdołał ograniczyć postęp choroby lub znacznie ją spowolnił, pacjenci mogliby obejść się bez operacji.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Stan zapalny przyczyną stenozy aortalnej

Zastawki serca

W sercu człowieka wyróżniamy cztery zastawki. Dwie z nich umiejscowione są pomiędzy przedsionkami i komorami; pozostałe dwie w...

Dwupłatkowa zastawka aorty

Aorta jest główną tętnicą organizmu, dzięki której natleniona krew dociera do wszystkich tkanek i organów. Naczynie to rozpoczyna...

Restenoza

Restenoza

Restenoza, czyli powtórne zwężenie tętnicy po zabiegu jej poszerzania, stanowi jeden z najistotniejszych problemów...

Tagi Stan zapalny przyczyną stenozy aortalnej

Grupy Stan zapalny przyczyną stenozy aortalnej

Grupa Zastawka

Grupa Zastawka

Porozmawiasz tutaj o wszelkich sprawach związanych z zastawkami: o rodzajach, wadach, przeszczepie oraz wszystkim, co się z tym wiąże.

Grupa Zastawka aortalna

Grupa Zastawka aortalna

Cierpisz na niedomykalność zastawki aortalnej? Masz jakieś pytania dotyczące funkcjonowania tej zastawki? Trafiłeś w odpowiednie miejsce. Dołącz do grupy i dowiedz się więcej o...

Grupa Restenoza w stentach

Grupa Restenoza w stentach

Grupa dla osób chcących porozmawiać na temat ryzyka restenozy przy wszczepionych stentach i strachu jaki to ze sobą niesie. Jeśli chcesz podzielić się swoimi obawami lub doradzić...