Statyny pomocne w łagodzeniu stanów zapalnych dziąseł!

Statyny pomocne w łagodzeniu stanów zapalnych dziąseł!

Leki z grupy statyn znajdują zastosowanie w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi. Amerykańscy naukowcy wykazali, że statyny dodatkowo zwalczają choroby dziąseł, przyczyniając się tym samym do redukcji stanu zapalnego tętnic.

Badania nad rolą statyn w leczeniu chorób o podłożu zapalnym

Choroby przyzębia objawiają się przewlekłym stanem zapalnym dziąseł. Jak zauważa dr Ahmed Tawkol z Harvard Medical School, kluczowym czynnikiem rozwoju zarówno chorób przyzębia, jak i miażdżycy, jest stan zapalny. Te dwa schorzenia nierzadko występują jednocześnie i zależnie od siebie.

W przeprowadzonym badaniu z randomizacją, pacjenci z chorobą serca lub wysokim ryzykiem jej rozwoju przez 12 tygodni przyjmowali 80 mg lub 10 mg statyn. Po czterech i dwunastu tygodniach uczestnicy badania zostali poddani tomografii komputerowej. Okazało się, że u pacjentów, którzy otrzymywali duże dawki statyn, doszło do znaczącej redukcji stanu zapalnego już po czterech tygodniach. Co ciekawe, poprawa stanu dziąseł zbiegła się w czasie ze złagodzeniem objawów miażdżycy.

Choroby przyzębia a miażdżyca

Autorzy badania są przekonani, że związek między chorobami przyzębia i miażdżycą naprawdę istnieje, a terapie prowadzące do redukcji stanu zapalnego w jednym schorzeniu wpływają na poprawę w przebiegu drugiej choroby. Są również zdania, iż bardziej skrupulatna higiena jamy ustnej może skutkować redukcją stanu zapalnego w tętnicach.

Dr Tawkol podkreśla, że korzystne działanie leków z grupy statyn na organizm znacznie przekracza dobroczynny wpływ na poziom cholesterolu we krwi. W związku z tym warto brać je pod uwagę w trakcie ustalania schematu leczenia. Ponadto wskazane jest uwzględnianie chorób dziąseł podczas terapii osób dotkniętych chorobą serca – pacjenci z tej grupy powinni w szczególny sposób dbać o stan zdrowia jamy ustnej.

Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców to kolejny dowód na bliski związek stanu uzębienia ze zdrowiem i prawidłowym funkcjonowaniem całego organizmu. Dzięki starannej higienie jamy ustnej i regularnym wizytom u dentysty można uniknąć negatywnych następstw stanów zapalnych przyzębia.

Joanna Brodziak

Źródło: Science Daily

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Statyny pomocne w łagodzeniu stanów zapalnych dziąseł!

Statyny

Statyny to inhibitory reduktazy 3-hydroksy-3-metylo-glutarylo-koenzymu A (HMG-CoA). Reduktaza...

Choroby dziąseł a choroby serca

Choroby dziąseł a choroby serca

Osoby, które cierpią z powodu choroby dziąseł (np. parodontozy) znajdują się w grupie ryzyka chorób serca. Brytyjscy naukowcy...

Tagi Statyny pomocne w łagodzeniu stanów zapalnych dziąseł!

Grupy Statyny pomocne w łagodzeniu stanów zapalnych dziąseł!

Grupa Cholesterol

Grupa Cholesterol

Wysoki cholesterol jest problemem coraz większej liczby ludzi. Jeśli zastanawiasz się czy masz prawidłowe wyniki lub chcesz dowiedzieć się jak obniżyć poziom cholesterolu trafiłeś...

Grupa Miażdżyca

Grupa Miażdżyca

Grupa dla osób chorujących na miażdżycę. Możesz tutaj porozmawiać o natężeniu i przebiegu choroby oraz o możliwych sposobach leczenia i ich skuteczności.

Grupa Trójglicerydy

Grupa Trójglicerydy

Zastanawiasz się jaki powinien być prawidłowy poziom trójglicerydów? Obawiasz się podwyższonym jego poziomem? Dowiedz się o czym może świadczyć podwyższony poziom trójglicerydów i...