Stenty bezpieczne dla alergików

Stenty bezpieczne dla alergików

Kardiolodzy od dawna zastanawiali się, jak leczyć pacjentów dotkniętych chorobą wieńcową, którzy mają alergię na nikiel lub inne metale znajdujące się w stentach. Stenty to małe rurki umieszczane w zwężonych lub osłabionych tętnicach, które mają za zadanie poprawę przepływu krwi do serca. Opublikowane niedawno badanie wykazało, że nawet w przypadku alergii metalowe stenty nie stwarzają dla chorych żadnego zagrożenia.

Badania nad stentami

Większość kardiologów interwencyjnych staje w pewnym momencie przed decyzją o umieszczeniu stentu u pacjenta z alergią skórną na jeden ze składników stentów (najczęściej jest to uczulenie na nikiel). Do niedawna nie było wiadomo, czy stenty są całkowicie bezpieczne dla alergików, ale dzięki badaniu przeprowadzonemu przez naukowców z Mayo Clinic udało się znaleźć odpowiedzi na wiele pytań. Badanie wykazało, że wprowadzenie stentów nie zwiększa ryzyka zawału, śmierci lub restenozy (nawracającego zwężenia w stencie) u pacjentów ze stwierdzoną alergią na metale.

Badacze przeanalizowali dane medyczne 29 pacjentów z alergią na metale, którzy byli poddani wszczepieniu stentów. Następnie porównali je z danymi 250 osób z grupy kontrolnej. Osoby te nie były uczulone na metale. Analiza nie wykazała żadnych znaczących różnić w odsetku zawałów, śmierci po 30 dniach i po czterech latach, a także w konieczności przeprowadzenia ponownej rewaskularyzacji w tętnicach wieńcowych poddanych uprzednio leczeniu.

Naukowcy zwrócili uwagę również na markery reakcji alergicznej przed i po umieszczeniu stentów. Okazało się, że ilość białych krwinek, eozynofili oraz limfocytów nie uległa zmianie po wprowadzeniu stentów. Oznacza to, że nie zaszła żadna znacząca reakcja alergiczna.

Wyniki badań nad stentami

Wcześniejsze badania miały na celu przeanalizowanie związku pomiędzy alergią i umieszczeniem stentów, ale koncentrowały się głównie na ryzyku wystąpienia restenozy. Pewne ograniczenia w przeprowadzonych badaniach przyczyniały się do uzyskania sprzecznych wyników. Dla kontrastu, rezultaty badania naukowców z Mayo Clinic są jednoznaczne.

Wszystkie stosowane obecnie stenty zawierają nikiel. Alergia na ten metal jest jedną z najczęstszych przyczyn alergicznego kontaktowego zapalenia skóry. Uczulenie na nikiel jest domeną kobiet – objawy alergii są często wywoływane przez styczność z biżuterią. Na skórze pojawia się wysypka, świerzbienie, pieczenie oraz suche plamy. Symptomy te ujawniają się w ciągu 24-48 godzin od kontaktu z metalem.

W przeprowadzonym badaniu alergię na nikiel stwierdzono u 26 z 29 osób. Nie wiadomo jednak, ilu pacjentów z chorobą wieńcową jest uczulonych na nikiel w ogólnej populacji. Nie zmienia to faktu, że mechanizm reakcji alergicznej na nikiel może znacząco różnić się od reakcji organizmu na stent umieszczony w naczyniu krwionośnym.

Joanna Brodziak

Źródło: Science Daily

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Stenty bezpieczne dla alergików

Stenty metalowe

Stenty metalowe

Zwężenie naczyń wieńcowych, powodowane najczęściej przez blaszkę miażdżycową, prowadzi do wystąpienia dławicy piersiowej albo do...

Restenoza

Restenoza

Restenoza, czyli powtórne zwężenie tętnicy po zabiegu jej poszerzania, stanowi jeden z najistotniejszych problemów...

Tagi Stenty bezpieczne dla alergików

Grupy Stenty bezpieczne dla alergików

Grupa Stent

Grupa Stent

Opowiedz o swoim życiu z założonym stentem, wskazaniach do zabiegu, jego przebiegu i rehabilitacji. Podziel się swoim doświadczeniem lub zapytaj o zakładanie stentów innych...

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Podziel się z innymi użytkownikami jak u Ciebie objawia się choroba niedokrwienna. Dowiedz się jak radzić sobie z rozległymi dolegliwościami przy wieńcówce oraz jakie leki mogą je...

Grupa Restenoza w stentach

Grupa Restenoza w stentach

Grupa dla osób chcących porozmawiać na temat ryzyka restenozy przy wszczepionych stentach i strachu jaki to ze sobą niesie. Jeśli chcesz podzielić się swoimi obawami lub doradzić...