Stres społeczny prowadzi do miażdżycy

Stres społeczny prowadzi do miażdżycy

Badania nad genetycznie zmutowanymi myszami dowiodły, że stres społeczny aktywuje system odpornościowy i przyspiesza rozwój miażdżycy. Leki powszechnie stosowane w celu obniżenia ciśnienia krwi mogą zatrzymać ten proces. Do takich wniosków doszli naukowcy uniwersyteccy ze Szwecji.

Stres psychospołeczny a miażdżyca

Kilka poprzednich badań wykazało już zależność między stresem psychospołecznym a ryzykiem powstania choroby układu krążenia. Jednak do tej pory nie poznano mechanizmu tego związku. Evelina Bernberg, autorka najnowszego badania postanowiła sprawdzić w jaki sposób stres społeczny prowadzi do miażdżycy.

Badanie szwedzkich naukowców przeprowadzono na genetycznie zmodyfikowanych myszach. Modyfikacja genów miała na celu wywołanie miażdżycy. Badanie na myszach pozwalało naukowcom lepiej kontrolować cały eksperyment.

Zakłócenie środowiska społecznego przyczyną miażdżycy

Okazało się, że miażdżyca rozwijała się o wiele szybciej u myszy, którym zakłócono środowisko społeczne, do którego były przyzwyczajone niż u myszy poddanych bardziej fizycznym formom stresu.

Naukowcy odkryli, że stres społeczny zwiększa różne markery zapalenia we krwi. Natomiast markery te są odpowiedzialne za przyspieszanie rozwoju miażdżycy.

Aktywacja współczulnego systemu nerwowego

Kiedy współczulny system nerwowy jest aktywowany uwalniana jest adrenalina, która powoduje przyspieszenie pracy serca. Badanie udowodniło, że współczulny system nerwowy jest odpowiedzialny również za uwalnianie markerów zapalenia.

Profilaktyka miażdżycy i blokowanie jej rozwoju

Beta-blokery powszechnie stosowane w celu obniżenia ciśnienia krwi skutecznie zapobiegają uwalnianiu niepożądanych markerów we krwi. Ponadto, beta-blokery leczą miażdżycę oraz obniżają poziom markerów zapalenia u niezestresowanych osobników. Takie wnioski wskazują na istotną rolę współczulnego systemu nerwowego w rozwoju miażdżycy.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Stres społeczny prowadzi do miażdżycy

Stres częstą przyczyną zawału

Stres częstą przyczyną zawału

Specjaliści alarmują, że obniża się średnia wieku zawałowca. Jeszcze niedawno wynosiła 50 lat, dziś zawał serca zdarza się już u...

Tagi Stres społeczny prowadzi do miażdżycy

Grupy Stres społeczny prowadzi do miażdżycy

Grupa Stres

Grupa Stres

Żyjesz w stresie? Zastanawiasz się czy dokuczające Ci dolegliwości mają z nim związek? Porozmawiaj z innymi osobami znajdującymi się w podobnej sytuacji i dowiedz się jak stres...

Grupa Miażdżyca

Grupa Miażdżyca

Grupa dla osób chorujących na miażdżycę. Możesz tutaj porozmawiać o natężeniu i przebiegu choroby oraz o możliwych sposobach leczenia i ich skuteczności.