Struny ścięgniste i rzekome

Struny ścięgniste i rzekome

Zarówno struny ścięgniste jak i struny rzekome są prawidłowymi elementami budowy mięśnia sercowego.

Struny ścięgniste

Struny ścięgniste to twory w postaci nitek łączące mięśnie brodawkowate komór serca z płatkami zastawek.

Wewnętrzna powierzchnia komór serca nie jest gładka, ale wyrzeźbiona różnymi typami beleczek mięśniowych. Cześć z nich tworzy mięśnie brodawkowate. Szyty tych mięśni łączą się za pomocą strun ścięgnistych z brzegami płatków zastawek. Takie rusztowanie zapobiega wywijaniu się płatków w czasie, gdy zastawka się zatrzaskuje.

Zawał mięśnia sercowego w obrębie mięśnia brodawkowego może doprowadzić do zerwania się struny ścięgnistej i ostrej niedomykalności zastawki. Jest to bardzo poważne powikłanie zawału mięśnia sercowego.

Struny rzekome

Struny rzekome maja budowę podobną do strun ścięgnistych. Różnica polega na ich przebiegu, a mianowicie nie łączą mięśni brodawkowatych z łatkami zastawek, ale przebiegają poprzecznie, łącząc wspomniane mięśnie ze ścianą komory. Struny rzekome są często wykorzystywane przez układ bodźcoprzewodzący serca jako swego rodzaju "droga na skróty".

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Struny ścięgniste i rzekome

Anatomia serca

Anatomia serca

Serce (cor s. cardia) jest narządem ośrodkowym układu naczyniowego określanym przez anatomów jako mięsień wydrążony, odgrywający...

Zastawki serca

W sercu człowieka wyróżniamy cztery zastawki. Dwie z nich umiejscowione są pomiędzy przedsionkami i komorami; pozostałe dwie w...

Powikłania zawału serca

W wyniku zawału serca (jest to martwica mięśnia sercowego spowodowana zamknięciem światła naczynia wieńcowego) dochodzi do...

Tagi Struny ścięgniste i rzekome

Grupy Struny ścięgniste i rzekome

Grupa Niedomykalność zastawki

Grupa Niedomykalność zastawki

Dowiedz się jak wygląda życie z niedomykalnością zastawki mitralnej i aortalnej o różnym stopniu nasilenia. Porozmawiaj o leczeniu i perspektywie operacji.

Grupa Zastawka

Grupa Zastawka

Porozmawiasz tutaj o wszelkich sprawach związanych z zastawkami: o rodzajach, wadach, przeszczepie oraz wszystkim, co się z tym wiąże.

Grupa Struna

Grupa Struna

Grupa dla osób mających anomalię w budowie serca związaną ze struną. Dowiedz się na czym ona polega, z czym się wiążę i jak wygląda życie osób w podobnej sytuacji.