Światowy Dzień Serca 2008

Światowy Dzień Serca 2008

28 września, już po raz siódmy, obchodzony będzie Światowy Dzień Serca. W Polsce główne uroczystości, którym przyświecać będzie hasło: "Czy Twoje serce potrzebuje pomocy?", odbędą się w Zamościu.

Światowy Dzień Serca to wydarzenie o randze międzynarodowej. Jego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Światowa Federacja Serca, korzystająca ze wsparcia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), UNESCO i UNICEF.

Kampania zwraca uwagę na najważniejsze przyczyny chorób serca (według WHO są one co roku odpowiedzialne za śmierć około 17 mln osób) oraz zagrożenia, jakie niosą dla zdrowia: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca, stres i depresja, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu.

W Polsce centralne obchody Światowego Dnia Serca zorganizuje w Zamościu Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. W niedzielę odbędzie się piknik rodzinny. Na rynku głównym artyści będą propagować treści związane z profilaktyką chorób serca. Publiczność będzie mogła wysłuchać występów artystycznych, kabaretowych oraz koncertów gwiazd polskiej estrady.

W czasie imprezy eksperci i kardiolodzy będą przekazywać informacje na temat promocji zdrowia, aktywności fizycznej oraz diety. Chętni będą mogli sprawdzić swoją kondycję i pokonać specjalną "ścieżkę zdrowia". Będzie też możliwość wykonania podstawowych badań profilaktycznych (m.in. pomiar cholesterolu, ciśnienia). Dla dzieci zostanie przygotowane miasteczko zabaw.

Światowy Dzień Serca jest obchodzony w ponad 100 krajach na całym świecie od 2000 r. W ramach tego wydarzenia odbywają się konsultacje medyczne, marsze, biegi i ćwiczenia sprawnościowe, publiczne debaty, fora naukowe, koncerty i turnieje sportowe.

We wtorek na konferencji w siedzibie PTK w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona polskiej strategii wdrażania Europejskiej Deklaracji na Rzecz Zdrowia Serca.

"Zadaniem Deklaracji jest zwrócenie uwagi Europejczyków na choroby sercowo-naczyniowe, stanowiące przyczynę ponad połowy zgonów w Europie" - podkreślono. Według lekarzy, choroby te powodują więcej zgonów niż nowotwory. Większości chorób układu krążenia udałoby się uniknąć poprzez obniżenie ciśnienia tętniczego i poziomu cholesterolu, rzucenie palenia czy zwalczenie otyłości.

Według danych World Heart Federation, do 2025 r. ponad 1,5 mld ludzi, czyli co trzecia osoba powyżej 25. roku życia, będzie cierpiała na nadciśnienie, które jest istotnym czynnikiem sprzyjającym chorobom serca.

Nauka w Polsce PAP, 2008-10-06

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Światowy Dzień Serca 2008

Anatomia serca

Anatomia serca

Serce (cor s. cardia) jest narządem ośrodkowym układu naczyniowego określanym przez anatomów jako mięsień wydrążony, odgrywający...

Wady serca u dorosłych

Wady serca u dorosłych

Wady serca u dorosłych to m.in: zespół Barlowa (zespół wypadania płatków zastawki dwudzielnej), zespół Eisenmengera, zawał serca...

Wady serca u dzieci

Wady serca u dzieci

Wady serca i układu krążenia to najczęstsze wady wrodzone, które występują u około 1% żywo urodzonych noworodków. Niewykryte w...

Wady serca

Wady serca

Wady serca mogą być wrodzone lub nabyte. Wrodzone wady serca Wrodzoną wadą serca nazywamy obecność nieprawidłowości w połączenie...

Tagi Światowy Dzień Serca 2008

Grupy Światowy Dzień Serca 2008

Grupa Wada serca

Grupa Wada serca

Opowiedz o swoich zmaganiach przy wrodzonej bądź nabytej wadzie serca. Dowiedz się, co może wywołać wadę serca oraz jakie komplikacje zdrowotne mogą po niej nastąpić.

Grupa Wrodzona wada serca

Grupa Wrodzona wada serca

Grupa dla osób z wrodzoną wadą serca. Możesz tu opowiedzieć o życiu z wadą serca, o lekach, terapiach leczniczych oraz ograniczeniach, jakie wymusza dana wada serca. Dowiedz się...