Szczupli tak samo podatni na choroby serca jak otyli

Szczupli tak samo podatni na choroby serca jak otyli

Do niedawna wierzono, że niska masa ciała obniża prawdopodobieństwo rozwoju chorób metabolicznych. Ostatnie badania sugerują jednak, że bycie szczupłym nie zawsze przekłada się na niższe ryzyko chorób serca i cukrzycy. Badacze odkryli gen odpowiedzialny zarówno za posiadanie szczupłej sylwetki, jak i za zwiększoną podatność na choroby metaboliczne. Oznacza to, że szczupłe osoby mogą być tak samo narażone na tego typu dolegliwości jak osoby otyłe.

Szczupła sylwetka a ryzyko chorób metabolicznych

Naukowcy z Londynu przeanalizowali kod genetyczny 75 tys. osób w poszukiwaniu genów kodujących procent tkanki tłuszczowej w organizmie. W wyniku tej procedury wykryto specyficzny gen, nazwany IRS1, który związany jest z niskim poziomem tkanki tłuszczowej.

Dalsze badania wykazały, iż IRS1 odgrywa inną, negatywną rolę w organizmie. Okazało się, że gen ten zwiększa stężenie cholesterolu i glukozy we krwi, a więc czynników ryzyka chorób metabolicznych, takich jak choroby serca oraz cukrzyca.

Dodatkowo odkryto, iż IRS1 związany jest jedynie z podskórnymi warstwami tłuszczu, a nie z tłuszczem otaczającym narządy wewnętrzne. Badania sugerują więc, że osoby posiadające gen IRS1 nie są w stanie przechowywać tłuszczu podskórnego, w związku z czym tłuszcz gromadzi się w innych częściach ciała, gdzie może stwarzać ryzyko dla prawidłowego funkcjonowania organów.

Implikacje związane z wynikiem analiz genów

Naukowcy podkreślają, że wyniki badań nie powinny prowadzić do zaprzestania starań o szczupłą sylwetkę. Ludzie szczupli są ogólnie zdrowsi niż osoby z nadwagą bądź otyłe.

Wszyscy wiemy jednak, że także osoby szczupłe mogą mieć wysoki poziom cholesterolu lub przejść atak serca przed pięćdziesiątką. Możliwe, że odkryty gen sprawia, że mimo iż wyglądamy zdrowo, jesteśmy podatni na choroby sercowo-naczyniowe i cukrzycę typu 2.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choroby serca powodują 17,1 mln zgonów rocznie. Otyłość jest głównym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo chorób serca i cukrzycy typu 2. Szacuje się, że liczba przypadków cukrzycy niemalże podwoiła się od 1980 roku i wynosi dziś 347 mln.

Mimo iż badania wskazały na czynnik genetyczny odpowiedzialny za rozwój chorób metabolicznych, należy pamiętać, że można im zapobiegać, dokonując odpowiednich wyborów dotyczących stylu życia, takich jak zdrowa dieta, aktywność fizyczna, unikanie palenia papierosów oraz utrzymanie zdrowej masy ciała.

Natalia Świtalska

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Szczupli tak samo podatni na choroby serca jak otyli

LDL Cholesterol

LDL Cholesterol

Lipidy i lipoproteiny, takie jak między innymi LDL, występujące w osoczu krwi każdego człowieka. Odgrywają ważną rolę w wielu...

BMI u dzieci

BMI u dzieci

BMI (body mass index) jest powszechnie stosowanym, prostym w obliczeniu wskaźnikiem, pozwalającym ocenić ewentualne...

Tagi Szczupli tak samo podatni na choroby serca jak otyli

Grupy Szczupli tak samo podatni na choroby serca jak otyli

Grupa Cholesterol

Grupa Cholesterol

Wysoki cholesterol jest problemem coraz większej liczby ludzi. Jeśli zastanawiasz się czy masz prawidłowe wyniki lub chcesz dowiedzieć się jak obniżyć poziom cholesterolu trafiłeś...

Grupa Nadwaga

Grupa Nadwaga

Nadwaga jest powszechnym problemem, chociaż jej przyczyny mogą być różne: niezdrowa dieta, reakcja na leki lub predyspozycje genetyczne. Znajdziesz tu wiele osób, z którymi...

Grupa Otyłość

Grupa Otyłość

Grupa dla osób z otyłością. Choroba ta nie zawsze jest właściwie oceniania przez społeczeństwo. Otyłość ma wiele przyczyn. Jeśli chcesz porozmawiać o otyłości: codziennym życiu,...