Tele-EKG jest znacznie tańsze

Tele-EKG jest znacznie tańsze

Używanie technologii teleinformatycznych przy badaniach kardiologicznych EKG (Tele-EKG) jest znacznie tańsze niż wykorzystywanie tradycyjnego sprzętu - oceniają eksperci, którzy przygotowali raport z pilotażowego zastosowania tych rozwiązań przez Instytut Kardiologii w Aninie.

Chodzi o tele-EKG, czyli możliwość przesyłania tzw. obrazów bioelektrycznych powstających w sercu przy wykorzystaniu technologii teleinformatycznych z dowolnego miejsca, w którym znajduje się pacjent do dowolnego miejsca, gdzie stawiana będzie diagnoza.

W praktyce pacjent, korzystający z usługi tele-EKG, zostaje wyposażony w miniaturowe urządzenie służące do rejestracji zapisu nazwane rekorderem. Ma ono wielkość karty kredytowej i przystosowane jest do noszenia na pasku, na szyi lub w kieszeni. Zapisu dokonuje się w nieskomplikowany sposób, przez przyłożenie rekordera do klatki piersiowej i naciśnięcie przycisku. Dane te mogą być przesłane przez telefon lub za pośrednictwem internetu do centrum monitorującego.

Autorzy raportu powstałego m.in. w oparciu o wyniki pilotażu przeprowadzonego w Instytucie Kardiologii w Aninie prezentują wyliczenia, z których wynika, że stosowanie tele-EKG jest znacznie tańsze niż wykorzystywanie narzędzi stacjonarnych. Zaznaczają jednak, że w fazie wdrożenia niezbędne są istotne nakłady na wyposażenie centrów monitoringu i urządzeń rejestrujących. Nakłady mają się zwrócić już po dwóch latach.

"W przypadku podejrzenia zawału serca, jeśli karetka pogotowia wyposażona jest w odpowiedni sprzęt, możliwe jest natychmiastowe przekazanie obrazu EKG do specjalistycznej placówki medycznej, w której od razu podejmowana jest decyzja o sposobie postępowania: pacjent nie jest przewożony do najbliższego szpitala tylko do ośrodka, w którym możliwe będzie optymalne leczenie. Takie postępowanie skraca czas od +drzwi w domu pacjenta+ do udrożnienia odpowiedzialnej za zawał tętnicy co wybitnie poprawia wyniki leczenia" - podkreślił dyrektor warszawskiego Instytutu Kardiologii prof. Witold Rużyłło podczas środowej prezentacji raportu.

Z kolei kierownik Kliniki Rehabilitacji i Elektrokardiologii Nieinwazyjnej IK w Aninie, prof. Ryszard Piotrowicz mówił, że tele-EKG jest przydatne także w rehabilitacji.

"Monitorowana i co bardzo ważne sterowana telemedycznie rehabilitacja w miejscu zamieszkania jest efektywna, bezpieczna i bardzo dobrze odbierana przez pacjentów. Metoda ta daje jedyną szansę zapewnienia powszechnego dostępu do rehabilitacji kardiologicznej i wyrównania dysproporcji regionalnych w tym przedmiocie" - powiedział prof. Piotrowicz.

Tele-EKG jest dziś stosowane w niektórych prywatnych i publicznych ośrodkach medycznych. Dostęp do tych rozwiązań jest jednak znacznie ograniczony m.in. ze względu na brak jasnego stanowiska NFZ oraz jednoznacznych regulacji prawnych dotyczących stosowania rozwiązań telemedycznych.

Pacjenci Instytutu Kardiologii w Warszawie mogą korzystać z telemedycyny dzięki środkom uzyskanym z działalności naukowo- badawczej oraz programu Polkard. Trwają przygotowania do wdrożenia programu TeleInterMed, który umożliwi wdrożenie innowacyjnych działań telemedycznych nie tylko w zakresie tele-EKG, ale również w zakresie konsultacji echokardograficznch i radiologicznych.

Tele-EKG umożliwia długotrwałe monitorowania pracy serca w warunkach normalnej aktywności życiowej, w warunkach szczególnych i ekstremalnych. Stwarza to nowe możliwości diagnostyczne, a także zdecydowanie poprawia opiekę nad pacjentami wysokiego ryzyka.

Rozwiązanie to pozwala na uniknięcie hospitalizacji i codzienne funkcjonowanie w normalnym środowisku, przy jednoczesnym zapewnieniu stałej opieki medycznej. Dane przekazywane są na bieżąco do centrum monitoringu, co umożliwia podjęcie natychmiastowej interwencji w razie potrzeby lub opracowanie stosownych zaleceń terapeutycznych i profilaktycznych.

Nauka w Polsce PAP, 2008-10-06

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Tele-EKG jest znacznie tańsze

EKG (elektrokardiogram)

EKG (elektrokardiogram)

W celu zrozumienia zasady działania EKG należy odnieść się do podstaw fizyki. Warto pamiętać, że elektrokardiografia jest metodą...

Test wysiłkowy EKG

Test wysiłkowy EKG

Badanie wysiłkowe EKG (test wysiłkowy EKG, próba wysiłkowa) polega na ocenie zmian zachodzących w sercu podczas wysiłku...

Diagnostyka serca

Diagnostyka serca

Serce jest centralnym narządem układu krwionośnego człowieka, położonym w klatce piersiowej, w śródpiersiu środkowym, wewnątrz...

Lepszy monitoring pracy serca

Lepszy monitoring pracy serca

Rejestratory Holtera są powszechnie stosowane w standardowych badaniach serca, dzięki którym lekarze określają stan tego narządu...

Tagi Tele-EKG jest znacznie tańsze

Grupy Tele-EKG jest znacznie tańsze

Grupa EKG

Grupa EKG

Jak wygląda badanie EKG? Co oznaczają te nieregularne kreseczki i tajemnicze skróty? Pozwól innym użytkownikom rozszyfrować wynik swojego badania lub pomóż im w interpretacji ich...