Trwa ładowanie...

Tętniak przegrody międzyprzedsionkowej

Tętniak przegrody międzyprzedsionkowej występuje w okresie płodowym.
Tętniak przegrody międzyprzedsionkowej występuje w okresie płodowym. (adobestock)

W okresie życia płodowego lewy i prawy przedsionek serca są połączone przez otwór w przegrodzie międzyprzedsionkowej. Z uwagi na niedojrzałość krążenia płucnego, otwór ten jest konieczny do prawidłowego zaopatrzenia całego płodu w utlenowaną krew pochodzącą z łożyska.

W chwili przyjścia na świat, wraz z pierwszym krzykiem, otwierają się naczynia płucne. Otwór międzyprzedsionkowy jest już zbędny. Zmiana gradientów ciśnień w jamach serca powoduje jego funkcjonalne zamknięcie.

Otwór międzyprzedsionkowy jest wyposażony w rodzaj zastawki, która przepuszcza krew tylko z prawego do lewego przedsionka. Wzrost ciśnienia w lewej połowie serca, który następuje po porodzie, powinien uniemożliwić dalszy przepływ bezpośrednio pomiędzy przedsionkami.

U większości osób otwór ten całkowicie zarasta. U części jednak, zasłaniająca go błona z czasem może się uwypuklić w stronę prawego przedsionka. Jest to tzw. tętniak przegrody międzyprzedsionkowej. Jeśli towarzyszy mu przeciek, zaburzenia rytmu serca lub objawy niewydolności serca, stan taki wymaga interwencji kardiochirurgicznej. Często jednak wystarczy obserwacja.

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze