Tężyczka utajona

Tężyczka utajona to stan wywołany zaburzeniami elektrolitowymi (klasycznie - hipokalcemią), w przebiegu którego dochodzi do wzmożonej pobudliwości nerwowo-mięśniowej.

W przypadku utajonej postaci tężyczki nie obserwujemy samoistnych skurczy mięśni. Jednak z uwagi na znaczną nadpobudliwość, nawet niewielki bodziec może wywołać odruchowe skurcze.

W diagnostyce, po za badaniami laboratoryjnymi pozwalającymi określić poziom wapnia w surowicy krwi, korzysta się z trzech prób testujących obecność charakterystycznych objawów:

  • Objaw Chwostka. Objaw jest dodatni, jeśli po uderzeniu (opukiwaniu) w okolice pnia nerwu twarzowego (do przodu od ujścia przewodu słuchowego zewnętrznego) obserwujemy skurcz mięśni twarzy.
  • Objaw Ibrahima-Lusta. Wykonując tę próbę, lekarz uderza w okolicę głowy kości strzałkowej, gdzie przebiega nerw strzałkowy. O utajonej tężyczce świadczy w tym wypadku odruchowe zgięcie stopy.
  • Objaw Trousseau. Ten objaw sprawdza się przy pomocy mankietu ciśnieniomierze. Napełnienie mankietu powietrzem powoduje charakterystyczne ustawienie ręki badanego (tzw. ręka położnika).

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Tężyczka utajona

Tężyczka

Tężyczka

Tężyczka jest to stan nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej wywołany zaburzeniami elektrolitowymi w organizmie. Główną przyczyna...

Dystonia (ruchy dystoniczne)

Dystonia (ruchy dystoniczne) to rodzaj ruchów mimowolnych. Ich przyczyną jest pojawianie się niezależnie od naszej woli skurczów...

Drżenia

Drżenia są odmianą ruchów mimowolnych. Bezpośrednią przyczyną ich wystąpienia są naprzemienne, niepodlegające woli, skurcze...

Tagi Tężyczka utajona

Grupy Tężyczka utajona

Grupa Drżenie, drgawki (rąk, ciała)

Grupa Drżenie, drgawki (rąk, ciała)

Grupa dla osób, które zmagają się z napadami drgawek rąk, powiek lub całego ciała. Jeśli chcesz porozmawiać o swojej przypadłości i wymienić się swoimi doświadczeniami z innymi...