Tłuszcz okołosercowy wskaźnikiem miażdżycy

Tłuszcz okołosercowy wskaźnikiem miażdżycy

Nowo przeprowadzone badania wskazują na kolejny powód, dla którego warto walczyć z otyłością. Naukowcy amerykańscy udowodnili bowiem, że tłuszcz gromadzący się wokół serca ma ścisły związek z rozwojem miażdżycy. Okazało się, że tkanka tłuszczowa gromadząca się w osierdziu ma większy wpływ na rozwój blaszki miażdżycowej niż tradycyjne czynniki ryzyka, takie jak indeks masy ciała (BMI) czy obwód klatki piersiowej.

Blaszka miażdżycowa a tłuszcz okołosercowy

Choroby serca są najczęstszymi przyczynami śmierci w Polsce - około 48% ludzi umiera na skutek dolegliwości sercowych, najczęściej w wyniku zawału. Wcześniejsze badania wykazały zależność między osierdziową tkanką tłuszczową a miażdżycą u pacjentów z ciężką chorobą wieńcową. Ostatnio przeprowadzone badania wskazują na związek między tłuszczem wokół serca a blaszką miażdżycową u osób o przebiegu asymptomatycznym.

Blaszka miażdżycowa odkłada się w tętnicach w nieregularny sposób, pogrubiając ściany tętnicy tylko z jednej strony. Iloraz przekroju grubszej i cieńszej strony ściany tętnicy jest wskaźnikiem choroby serca.

W wyniku badań przeprowadzonych przez naukowców amerykańskich udowodniono, że grubość osierdziowej tkanki tłuszczowej ma ścisły związek z wielkością blaszki miażdżycowej zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Wziąwszy pod uwagę inne czynniki, takie jak indeks masy ciała, obwód klatki piersiowej, poziom białka C-reaktywnego oraz zawartość wapnia w sercu, związek między tłuszczem osierdziowym a blaszką miażdżycową był prawdziwy jedynie dla mężczyzn.

Badania tłuszczu okołosercowego

Badania przeprowadzono na grupie 183 osób. 89 badanych było płci żeńskiej, 94 płci męskiej. Średni wiek badanych to 61 lat. U uczestników przeprowadzonych testów nie zaobserwowano żadnych objawów choroby serca. Badani nie cierpieli także z powodu innych dolegliwości. Tętnice wieńcowe tych osób nie były zwężone. Mimo tego dzięki rezonansowi magnetycznemu zaobserwowano u nich blaszkę miażdżycową wokół serca. Należy podkreślić, że większość z uczestników badania miało nadwagę. Naukowcy użyli rezonansu magnetycznego (MRI), aby zmierzyć iloraz maksymalnej i minimalnej grubości ściany tętnicy - jako wskaźnika początkowego stanu miażdżycy, a także tomografii komputerowej – aby oszacować grubość warstwy tłuszczu nagromadzonego wokół serca.

Tkanka tłuszczowa znajduje się tuż za mostkiem, otaczając serce wokół. U niektórych osób nadmierny tłuszcz gromadzi się właśnie w tym obszarze. Przyczyny tego zjawiska nie są jeszcze znane.

Natalia Świtalska

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Tłuszcz okołosercowy wskaźnikiem miażdżycy

Powstawanie blaszki miażdżycowej

Powstawanie blaszki miażdżycowej

Blaszka miażdżycowa jest zmianą występującą w ścianie tętnic (błona wewnętrzna) powstającą w przebiegu miażdżycy naczyń. Blaszka...

Patogeneza blaszki miażdżycowej

Patogeneza blaszki miażdżycowej

Patogeneza blaszki miażdżycowej - mechanizm powstawania blaszki miażdżycowej. [[ranking]] 0. Przyczyny powstawania blaszki...

Tętnice wieńcowe

Tętnice wieńcowe

Tętnice wieńcowe są naczyniami doprowadzającymi krew do mięśnia sercowe. Stanowią pierwsze odgałęzienia aorty wstępującej,...

Miażdżyca naczyń trzewnych

Miażdżycą naczyń trzewnych nazywamy stan, w którym w wyniku uogólnienia procesów miażdżycowych, zmienione są tętnice pnia...

Tagi Tłuszcz okołosercowy wskaźnikiem miażdżycy

Grupy Tłuszcz okołosercowy wskaźnikiem miażdżycy

Grupa Tętnica

Grupa Tętnica

Grupa dla osób z różnymi schorzeniami dotyczącymi tętnic. Porozmawiasz tu o przyczynach zaburzeń związanych z tętnicami oraz metodach ich leczenia.

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Podziel się z innymi użytkownikami jak u Ciebie objawia się choroba niedokrwienna. Dowiedz się jak radzić sobie z rozległymi dolegliwościami przy wieńcówce oraz jakie leki mogą je...

Grupa Miażdżyca

Grupa Miażdżyca

Grupa dla osób chorujących na miażdżycę. Możesz tutaj porozmawiać o natężeniu i przebiegu choroby oraz o możliwych sposobach leczenia i ich skuteczności.