Torbiel (cysta)

Torbiel (cysta) jest to, według nomenklatury patomorfologicznej, patologiczna struktura wysłana nabłonkiem. Umiejscowienie zmian o charakterze torbieli jest rozmaite, poczynając od narządów takich jak wątroba czy nerka, przez tarczycę, jajniki (np. zespół policystycznych jajników), oskrzela (torbiel bronchogena), itd.

Torbiel może być zmianą wrodzoną, wynikająca z zaburzeń różnicowania się tkanek lub migracji komórek w życiu płodowym. Torbiel może być także zmianą pourazową, zmianą zapalną czy nawet pasożytniczą (np. torbiele bąblowcowe, charakterystycznie umiejscawiające się w miąższu wątroby).

Rozpoznanie torbieli często można postawić na podstawie badanie USG. W niektórych sytuacjach można także, pod kontrolą ultrasonografii, nakłuć i opróżnić taką torbiel. Często kluczową kwestią jest różnicowanie podejrzanej struktury pomiędzy torbielą a zmianą litą (guzem). Pomocna jest w tej kwestii tomografia komputerowa.

Leczenie torbieli

W zależności do narządu, w którym torbiel jest umiejscowiona, objawów, przyczyn i charakteru zmiany, decyduje się o konkretnym postępowaniu. W niektórych sytuacjach konieczne jest chirurgiczne usunięcie torbieli lub jej opróżnienie za pomocą punkcji. W innych, stosuje się leczenie farmakologiczne (np. leczenie hormonalne w przypadku zespołu policyctycznych jajników czy leczenie preparatami przeciwko pasożytom w przypadku torbieli bąblowcowej).

Czasem torbiel nie stano żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta i postępowanie sprowadza się do badań kontrolnych i obserwacji.

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Torbiel

Torbiel osierdzia

Torbiel osierdzia to najczęściej bezobjawowa zmiana w postaci jamy wypełnionej płynem. Zwykle nie powoduje żadnych dolegliwości...

Tagi Torbiel

Grupy Torbiel

Grupa Guzki

Grupa Guzki

Guzki na ciele mogą powstawać na skutek rozmaitych procesów i świadczyć o różnych schorzeniach. Porozmawiaj o niepokojących Cię zgrubieniach na ciele i dowiedz się jak to było z...