Trombopoetyna chroni serce po zawale

Trombopoetyna, naturalne białko, które wpływa na procesy krzepnięcia krwi i jest stosowane w leczeniu chorych na raka, może chronić serce przed skutkami zawału - wskazują amerykańskie badania, o których informuje pismo "Cardiovascular Research".

Zawał serca to martwica fragmentu mięśnia sercowego, będąca skutkiem zahamowania krążenia w naczyniach (tzw. wieńcowych), które prowadzą krew do serca. Najczęściej jest on spowodowany zablokowaniem naczynia wieńcowego przez zakrzep i w konsekwencji niedotlenieniem komórek serca. Obecnie nie ma metod, które w bezpośredni sposób chroniłyby mięsień sercowy przed skutkami zawału.

Najnowsze badania naukowców z Collegium Medycznego Stanu Wisconsin w Milwaukee wskazują, że można by wykorzystać do tego celu białko naturalnie występujące w organizmie o nazwie trombopoetyna.

Trombopoetyna to jeden z hormonów układu krwiotwórczego, produkowany w wątrobie i nerkach. Reguluje powstawanie płytek krwi - struktur uczestniczących w procesie krzepnięcia. Trombopoetyna, uzyskiwana metodami inżynierii tkankowej, jest obecnie stosowana w leczeniu niedoborów płytek krwi u chorych na raka, których poddaje się chemioterapii. Gwałtowny spadek liczby płytek może bowiem powodować krwawienia i krwotoki groźne dla życia pacjenta.

Badacze kierowani przez dr Johna E. Bakera podawali trombopoetynę szczurom, które przechodziły zawał serca, a efekty porównywali z grupa gryzoni nieleczonych. Okazało się, że trombopoetyna ograniczała obszar całkowitego uszkodzenia mięśnia sercowego i poprawiała jego funkcjonowanie po zawale.

Co ważne, już jedna dawka trombopoetyny wykazywała działanie ochronne wobec serca, nie zwiększając jednocześnie liczby płytek krwi. Byłby to efekt niepożądany, ze względu na udział tych struktur w procesach krzepnięcia krwi. Zdaniem autorów pracy, dowodzi to, że trombopoetyna chroni serce niezależnie od wpływu na produkcję płytek krwi.

"Z naszych badań wynika, że trombopoetyna chroni mięsień sercowy w bezpośredni sposób i może być wykorzystana w leczeniu ostrego zawału serca. Prawdopodobnie, podanie pojedynczej dawki tego białka w trakcie zawału może być wystarczające do ochrony serca przed uszkodzeniem" - komentuje dr Baker.

Nauka w Polsce PAP, 2008-05-13

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Trombopoetyna chroni serce po zawale

Powikłania zawału serca

W wyniku zawału serca (jest to martwica mięśnia sercowego spowodowana zamknięciem światła naczynia wieńcowego) dochodzi do...

Stres częstą przyczyną zawału

Stres częstą przyczyną zawału

Specjaliści alarmują, że obniża się średnia wieku zawałowca. Jeszcze niedawno wynosiła 50 lat, dziś zawał serca zdarza się już u...

Tagi Trombopoetyna chroni serce po zawale

Grupy Trombopoetyna chroni serce po zawale

Grupa Krew

Grupa Krew

Porozmawiaj o przyczynach rozmaitych krwotoków i prawidłowych parametrach krwi. Pomóż w interpretacji wyników krwi innych użytkowników lub poproś ich o pomoc przy swoich wynikach....

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....