Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej

Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej to jedna z najczęstszych wad wrodzonych serca u dorosłych pacjentów. Najczęstszą lokalizacją ubytków jest środek przegrody międzyprzedsionkowej. W przegrodzie międzyprzedsionkowej może występować jeden otwór lub kilka.

Ubytki w przegrodzie międzyprzedsionkowej niekorzystnie wpływają na pracę serca. W lewym przedsionku panuje ciśnienie większe niż w prawym co w połączeniu z otworami w przegrodzie doprowadza do przeciążenia objętościowego jam prawego serca i zwiększenia przepływu w naczyniach krążenia płucnego. Duże przecieki mogą doprowadzić do rozwoju nadciśnienia płucnego. Obciążenie prawej komory prowadzi do niedomykalności zastawki trójdzielnej (zastawka między prawym przedsionkiem i prawą komorą).

Badania wykonywane w diagnostyce ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej:

    ECHO serca;
  • EKG;
  • zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej.

Leczenie ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej

W przypadku gdy ubytki w przegrodzie międzyprzedsionkowej niekorzystnie wpływają na właściwości hemodynamiczne serca wskazane jest leczenie zabiegowe. Zamykanie ubytków może odbywać się na dwa różne sposoby. Możliwe jest zamykanie ubytku poprzez operację kardiochirurgiczną lub metodą przezskórną.

Pacjenci wszystkich grup wiekowych odnoszą korzyść wynikającą z zamknięcia ubytków w przegrodzie miedzyprzedsionkowej. U pacjentów z mniejszym przeciekiem lewo-prawym i prawidłowymi wartościami ciśnienia w krążeniu płucnym nie jest wymagane leczenie operacyjne.

Zabieg kardiochirurgiczny jest bezpieczny. Śmiertelność u młodych pacjentów wynosi poniżej 0,5%. Profilaktyka infekcyjnego zapalenia wsierdzia nie jest wymagana.

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej

Wady serca u dorosłych

Wady serca u dorosłych

Wady serca u dorosłych to m.in: zespół Barlowa (zespół wypadania płatków zastawki dwudzielnej), zespół Eisenmengera, zawał serca...

Drożny otwór owalny

Fizjologicznie, otwór owalny znajdujący się w przegrodzie międzyprzedsionkowej serca ulega zamknięciu tuż po urodzeniu. Jedną z...

Ubytek typu zatoki wieńcowej

Ubytek typu zatoki wieńcowej to rzadka wada polegająca na braku tkanki mięśniowej separującej dolną ścianę przedsionka lewego od...

Wady serca u dzieci

Wady serca u dzieci

Wady serca i układu krążenia to najczęstsze wady wrodzone, które występują u około 1% żywo urodzonych noworodków. Niewykryte w...

Dziura w sercu

Dziura w sercu to dość częsta wada wrodzona (3-14 proc. występujących wad serca), polegająca na niedomknięciu przegrody...

Tagi Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej

Grupy Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej

Grupa Ubytek przegrody

Grupa Ubytek przegrody

Grupa dla osób żyjących z ubytkiem w przegrodzie serca. Porozmawiaj z innymi użytkownikami forum o życiu z tą wadą oraz wymień się doświadczeniem o metodach leczenia.

Grupa Wada serca

Grupa Wada serca

Opowiedz o swoich zmaganiach przy wrodzonej bądź nabytej wadzie serca. Dowiedz się, co może wywołać wadę serca oraz jakie komplikacje zdrowotne mogą po niej nastąpić.

Grupa Otwór owalny

Grupa Otwór owalny

Jeśli martwisz się niezamknięciem otworu owalnego w sercu Twojego dziecka po porodzie porozmawiaj z innymi rodzicami o możliwych opcjach i rokowaniach.