Udar mózgu – co powinieneś wiedzieć?

Udar mózgu – co powinieneś wiedzieć?

Dane statystyczne pokazują, że każdego roku około 70 tysięcy Polaków doświadcza udaru mózgu. Świadomość społeczna na temat udarów jest stosunkowo wysoka – około 70% ankietowanych zna to pojęcie – ale wiele kwestii dotyczących udaru mózgu pozostaje niejasnych. Co warto o nim wiedzieć?

Skuteczna profilaktyka udaru mózgu to nie mit!

Ryzyko wystąpienia udaru mózgu można znacznie zmniejszyć poprzez rezygnację z używek, stosowanie zdrowej diety i regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Szczególnie dobre efekty przynosi ograniczenie spożycia soli, cukru oraz tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Ważnym elementem profilaktyki udaru jest również obniżanie poziomu stresu, na przykład z pomocą ćwiczeń relaksacyjnych.

Nie musisz być lekarzem, by rozpoznać udar mózgu

Jeśli masz podejrzenie, że osoba znajdująca się w twoim otoczeniu doznała udaru, poproś ją o podniesienie ręki, powiedzenie krótkiego zdania lub uśmiechnięcie się itp. Trudność z wykonaniem tak prostej czynności to objaw, którego nie wolno zlekceważyć – konieczne jest błyskawiczne wezwanie pogotowia, ponieważ szybka interwencja lekarska znacznie zwiększa szanse pacjenta na odzyskanie sprawności.

Skutki udaru mózgu mogą być odwracalne

W wyniku udaru może dojść do wystąpienia deficytów sfery poznawczej, zaburzeń równowagi oraz ograniczeń ruchowych. Jeśli jednak pacjent otrzymał pomoc medyczną w krótkim czasie, a udar nie był rozległy, istnieją stosunkowo duże szanse na przywrócenie jego sprawności. W tym celu konieczne jest poddanie się właściwie dobranej terapii pod okiem neuropsychologa i fizjoterapeuty.

Udar mózgu może pojawić się więcej niż raz

W pierwszym roku po udarze mózgu ryzyko wystąpienia kolejnego udaru wynosi ok. 10%, natomiast w kolejnych latach spada do ok. 5%. Aby uchronić się przed nawrotem choroby, należy prowadzić zdrowy tryb życia i przyjmować leki przepisane przez lekarza, na przykład leki antykoagulacyjne oraz winpocetyny. Wskazane jest także monitorowanie poziomu cholesterolu i cukru we krwi oraz wykonywanie pomiarów ciśnienia tętniczego krwi.

Udar może wystąpić u osób w każdym wieku

Jak pokazują statystyki, udar mózgu coraz częściej diagnozuje się u osób młodych i w wieku średnim. Większa podatność na udar jest u nich zwykle wynikiem niezdrowego trybu życia, choć nie bez znaczenia są również choroby zespołu metabolicznego.

Artykuł powstał na podstawie materiałów programu „Zdrowa ONA”.

Joanna Brodziak

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Udar mózgu – co powinieneś wiedzieć?

Udar mózgu

Udar mózgu

Udar mózgu (łac. Insultus cerebri) jest to ogniskowe lub globalne zaburzenia czynności mózgu o wywołane zaburzeniami przepływu...

Profilaktyka udaru mózgu

Profilaktyka udaru mózgu

W latach 1999-2006 nastąpiło obniżenie ilości zgonów spowodowanych udarem mózgu o 30%. Lekarze przypuszczają, że coraz lepsze...

Tagi Udar mózgu – co powinieneś wiedzieć?

Grupy Udar mózgu – co powinieneś wiedzieć?

Grupa Leki

Grupa Leki

Dowiedz się o skutkach ubocznych stosowania konkretnych leków, z czym można dany lek łączyć, jak należy postępować, gdy chce się go odstawić oraz które leki można stosować...

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Udar mózgu

Grupa Udar mózgu

Grupa dla osób, które przeszły udar mózgu lub żyją z takimi osobami. Dowiedz się czego można się spodziewać po udarze niedokrwiennym mózgu, jakie są jego przyczyny i komplikacje.