Uderzenia gorąca w menopauzie mogą być dobrym znakiem dla serca

Uderzenia gorąca w menopauzie mogą być dobrym znakiem dla serca

Znasz to uczucie? Najpierw uderzenie gorąca na twarzy, następnie ciepło rozchodzi się po całym ciele, zaczynasz się pocić, po czym następuje kolejny atak. Uderzenia gorąca dotykają 75% kobiet w okresie menopauzy. Chociaż uczucie to jest uciążliwe, naukowcy twierdzą, że jest to oznaką zdrowego serca.

Uderzenia gorąca i nocne poty a choroby układu krążenia

Na łamach magazynu "Menopauza" opublikowano wyniki badań, z których wynika, że kobiety doświadczające uderzeń gorąca i nocnych potów znajdują się w grupie obniżonego ryzyka chorób układu krążenia oraz udaru.

Wcześniej podejrzewano, że objawy menopauzy mogą wskazywać na podwyższone ryzyko chorób serca, zwłaszcza wysokie ciśnienie i wysoki cholesterol. Jednak badania na 60000 kobiet na przestrzeni 10 lat udowodniły, że jest zupełnie inaczej.

Kobiety podzielono na cztery grupy. Pierwszą stanowiły kobiety doświadczające uderzeń gorąca i nocnych potów już na początku okresu menopauzy, w drugiej grupie znalazły się kobiety z takimi objawami w późniejszej fazie menopauzy, trzecia to kobiety, które objawy miały przez cały ten okres, a w czwartej grupie znalazły się kobiety, które przez cały okres menopauzy nie miały podobnych doświadczeń.

Uderzenia gorąca na początku okresu menopauzy

Po porównaniu stanu zdrowia pacjentek monitorowanych na przestrzeni 10 lat okazało się, że kobiety, które doświadczały uderzeń gorąca już na początku menopauzy miały mniej problemów związanych z układem krążenia.

Problemy naczyniowe w okresie menopauzy

Wyniki najnowszych badań są ważnym krokiem w rozumieniu zmian zachodzących w organizmie kobiety w okresie menopauzy. Wcześniej sądzono, że objawy menopauzy są niebezpieczne dla zdrowia ze względu na niestabilność naczyń krwionośnych w skórze. Obawiano się, że może to mieć wpływ na choroby naczyniowe.

Mimo wszystko, okazało się, że objawy, które dotykają dużego grona kobiet nie świadczą wcale o zagrożeniu dla ich zdrowia, a wręcz przeciwnie. Występowanie objawów menopauzy ma związek z obniżonym ryzykiem chorób układu krążenia.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Uderzenia gorąca w menopauzie mogą być dobrym znakiem...

Wczesna menopauza a zawał serca

Wczesna menopauza a zawał serca

Kobiety, które przechodzą menopauzę przed 46. rokiem życia mogą być ponad dwukrotnie bardziej narażone na zawał, udar i inne...

Tagi Uderzenia gorąca w menopauzie mogą być dobrym znakiem...

Grupy Uderzenia gorąca w menopauzie mogą być dobrym znakiem...

Grupa Uderzenia gorąca

Grupa Uderzenia gorąca

Jeśli miewasz uderzenia gorąca i nie potrafisz określić skąd się biorą zapytaj o to innych użytkowników. Jeśli posiadasz wiedzę na temat przyczyn oraz sposobach opanowania uderzeń...

Grupa Menopauza

Grupa Menopauza

Znalazłaś się w okresie menopauzy? Nie jesteś pewna czego możesz się spodziewać? Jakie objawy są typowe dla okresu pokwitania? Porozmawiaj na ten temat z innymi użytkownikami i...