Uraz mózgu a ryzyko udaru

Uraz mózgu a ryzyko udaru

Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie Amerykańskiej Akademii Neurologii wykazały, że urazowe uszkodzenie mózgu (uraz wewnątrzczaszkowy) może zwiększać ryzyko udaru mózgu. Zarówno udar, jak i uraz wewnątrzczaszkowy może prowadzić do ciężkiej niepełnosprawności u osób dorosłych.

Badania nad związkiem urazu mózgu z udarem

Według danych statystycznych, około 20% pacjentów z udarem mózgu to osoby poniżej 65 roku życia. W wielu przypadkach nie sposób określić ryzyka udaru, zwłaszcza wśród młodych osób, dlatego zidentyfikowanie nowych czynników ryzyka może okazać się pomocne w poprawie skuteczności działań profilaktycznych.

W ramach badań amerykańscy naukowcy przeanalizowali dane z kalifornijskich szpitali z pięciu lat. Ograniczyli się do kart szpitalnych dorosłych osób, które trafiły do szpitala z urazowym uszkodzeniem mózgu lub innym urazem bez uszkodzenia mózgu. W badanej grupie znalazło się 435 630 pacjentów z urazem wewnątrzczaszkowym i 736 723 pacjentów z urazem, ale bez uszkodzenia mózgu. Po średnio 28 miesiącach od urazu, u 11 229 osób (1%) doszło do udaru niedokrwiennego. Wśród pacjentów z urazowym uszkodzeniem mózgu udar miał miejsce u 1,1% pacjentów. Dla porównania, udar nastąpił u 0,9% pacjentów z urazem, ale bez uszkodzenia mózgu.

Jak rośnie ryzyko udaru po urazie mózgu?

Po przeanalizowaniu czynników, które mogą wpłynąć na ryzyko udaru (wiek, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, choroba serca, stopień uszkodzenia mózgu) okazało się, że osoby z urazowym uszkodzeniem mózgu są o 30% bardziej narażone na udar niż pacjenci, którzy nie doznali urazu mózgu.

Mimo iż ryzyko udaru u jednej osoby z urazowym uszkodzeniem mózgu jest stosunkowo niewielkie, związek między urazem wewnątrzczaszkowym a udarem można porównać do relacji nadciśnienia z udarem. Jeśli dalsze badania wskażą na urazowe uszkodzenie mózgu jako nowy czynnik ryzyka wylewu, konieczne będzie ustalenie przyczyn udaru po urazie wewnątrzczaszkowym. Wyniki badań mogą bowiem posłużyć do opracowania skutecznych metod zapobiegania udarom.

Joanna Brodziak

Źródło: Science Daily

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Uraz mózgu a ryzyko udaru

Udar mózgu

Udar mózgu

Udar mózgu (łac. Insultus cerebri) jest to ogniskowe lub globalne zaburzenia czynności mózgu o wywołane zaburzeniami przepływu...

Ryzyko udaru u cukrzyków

Ryzyko udaru u cukrzyków

Przeprowadzone przez amerykańskich naukowców badania wykazały, że im dłużej pacjent zmaga się z cukrzycą, tym większe jest u...

Tagi Uraz mózgu a ryzyko udaru

Grupy Uraz mózgu a ryzyko udaru

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Udar mózgu

Grupa Udar mózgu

Grupa dla osób, które przeszły udar mózgu lub żyją z takimi osobami. Dowiedz się czego można się spodziewać po udarze niedokrwiennym mózgu, jakie są jego przyczyny i komplikacje.

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Podziel się z innymi użytkownikami jak u Ciebie objawia się choroba niedokrwienna. Dowiedz się jak radzić sobie z rozległymi dolegliwościami przy wieńcówce oraz jakie leki mogą je...