Utrata nadwagi poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych

Utrata nadwagi poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych

Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wykazały, że utrata zbędnych kilogramów, zwłaszcza tłuszczu zgromadzonego na brzuchu, może poprawić funkcjonowanie naczyń krwionośnych bez względu na to, czy stosuje się dietę niskowęglowodanową, czy niskotłuszczową. Uzyskanie prawidłowej wagi ciała jest ważnym elementem profilaktyki chorób serca.

Badania nad związkiem wagi ze zdrowiem

W czasie trwającego sześć miesięcy badania nad utratą wagi naukowcy odkryli, że im więcej tłuszczu z brzucha tracili badani, tym łatwiej rozszerzały się ich tętnice. W rezultacie poprawiał się u nich przepływ krwi w organizmie. Badacze ustalili również, że uczestnicy badania będący na diecie niskowęglowodanowej pozbywali się średnio 4,5 kg więcej niż osoby stosujące dietę niskotłuszczową. Po sześciu miesiącach osoby na diecie niskowęglowodanowej straciły średnio 13 kg, a badani na diecie niskotłuszczowej 8,4 kg. Dążenie do właściwej wagi jest korzystne dla zdrowia, ponieważ z nadwagą wiąże się większe ryzyko chorób krążenia, zwłaszcza gdy tkanka tłuszczowa jest skupiona na brzuchu ponad talią.

W badaniu udział wzięło 60 mężczyzn i kobiet o średniej wadze 97,5 kg. Połowa osób przeszła na dietę niskowęglowodanową, a druga połowa na dietę niskotłuszczową. Wszyscy uczestnicy badania ćwiczyli umiarkowanie intensywnie i spożywali podobną liczbę kalorii dziennie.

Odchudzanie a zdrowie serca

W celu oceny stanu zdrowia naczyń krwionośnych przed i po programie odchudzania naukowcy przeprowadzili badanie przepływu krwi poprzez ograniczenie krążenia w górnej części ręki przez pięć minut. Ucisk ręki został dokonany za pomocą mankietu do pomiaru ciśnienia krwi. Gdy ucisk jest zwolniony, zdrowsze tętnice rozszerzają się w większym stopniu, pozwalając na przepływ większej ilości krwi przez tętnicę. Naukowcy zmierzyli ilość krwi dopływającej do opuszków palców przed, w trakcie i po ucisku tętnicy. To badanie pozwala na ocenę ogólnego stanu zdrowia układu krążenia w ciele człowieka. Badacze zaobserwowali, że im więcej tkanki tłuszczowej zostało utracone w czasie odchudzania, tym większy jest przepływ krwi do palców. Oznacza to lepsze funkcjonowanie tętnicy.

Przeprowadzone badanie wykazało, że poprawa stanu naczyń krwionośnych była bezpośrednio związana z ilością utraconej tkanki tłuszczowej z brzucha, bez względu na rodzaj diety. To ustalenie jest istotne, ponieważ zadaje kłam popularnemu stwierdzeniu, że dieta niskowęglowodanowa może mieć negatywny wpływ na zdrowie układu krążenia. W diecie niskowęglowodanowej stosowanej w badaniu nawet 30% kalorii pochodziło od chleba, makaronu i niektórych owoców, a 40% stanowił tłuszcz z mięsa, nabiału i orzechów. Dla kontrastu, w diecie niskotłuszczowej maksymalnie 30% kalorii uzyskiwano z tłuszczu, a 55% z węglowodanów. Osoby stosujące dietę niskowęglowodanową traciły więcej kilogramów w szybszym tempie.

Joanna Brodziak

Źródło: Science Daily

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Utrata nadwagi poprawia funkcjonowanie naczyń...

Brokuły w walce z chorobą serca

Brokuły w walce z chorobą serca

Dieta bogata w brokuły może chronić przed chorobą serca - wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo "Journal of...

Gruba szyja a choroby serca

Gruba szyja a choroby serca

Nie tylko nadmiar tłuszczu w talii zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca. Najnowsze badania wykazały, że równie ważnym...

Tagi Utrata nadwagi poprawia funkcjonowanie naczyń...

Grupy Utrata nadwagi poprawia funkcjonowanie naczyń...

Grupa Dieta

Grupa Dieta

Zastanawiasz się jak przy pomocy diety poprawić stan swojego zdrowia przy chorobie układu krążenia? Zapytaj innych użytkowników i podziel się swoim doświadczeniem jak zmiana diety...

Grupa Tętnica

Grupa Tętnica

Grupa dla osób z różnymi schorzeniami dotyczącymi tętnic. Porozmawiasz tu o przyczynach zaburzeń związanych z tętnicami oraz metodach ich leczenia.

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Grupa Choroba niedokrwienna (wieńcowa)

Podziel się z innymi użytkownikami jak u Ciebie objawia się choroba niedokrwienna. Dowiedz się jak radzić sobie z rozległymi dolegliwościami przy wieńcówce oraz jakie leki mogą je...