Walentynkowe przysmaki dla zdrowego serca

Walentynkowe przysmaki dla zdrowego serca

Jeśli wierzyć kobiecym magazynom, walentynkowa kolacja nie może odbyć się bez szampana i truskawek z bitą śmietaną. Równie romantyczną, a znacznie zdrowszą propozycją na wieczór we dwoje jest połączenie gorzkiej czekolady i czerwonego wina.

Deser dobry dla serca

Słodycze nie cieszą się dobrą sławą wśród ekspertów od żywienia ze względu na wysoką zawartość energetyczną i znikome wartości odżywcze. Niektóre produkty z tej grupy można jednak określić mianem zdrowej żywności – tak właśnie jest w przypadku gorzkiej czekolady. W składzie ciemnej czekolady znajduje się co najmniej 70% kakao, a także flawonoidy, które zapobiegają tworzeniu się blaszek miażdżycowych w tętnicach. Substancje zawarte w gorzkiej czekoladzie wzmacniają układ odpornościowy, dlatego warto spożywać ten słodki przysmak – oczywiście w umiarkowanych ilościach.

Prozdrowotne właściwości wykazuje również czerwone wino. Ten wytrawny trunek zawiera resweratrol, czyli substancję, która obniża poziom cukru we krwi i stężenie cholesterolu LDL. W czerwonym winie znajdują się również katechiny, które przyczyniają się do wzrostu poziomu „dobrego” cholesterolu HDL, oraz polifenole, chroniące organizm przed rozwojem choroby Alzheimera.

Produkty zdrowe dla układu krążenia

Walentynkowy deser w postaci gorzkiej czekolady i lampki czerwonego wina to nie jedyna zdrowa propozycja na wspólny wieczór. Wartościową przekąską są również orzechy włoskie oraz migdały, które zawierają korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe, magnez i witaminę E. Warto sięgnąć także po jagody, które są bogatym źródłem beta-karotenu, luteiny, polifenoli, witaminy C, kwasu foliowego, potasu i błonnika. Świeże owoce można przegryzać owsianymi ciasteczkami, bogatymi w błonnik, potas i inne cenne składniki odżywcze.

Aby zoptymalizować korzyści płynące ze spożycia produktów bogatych w substancje o właściwościach prozdrowotnych, walentynkowy wieczór można zacząć od zjedzenia dania rybnego, na przykład z łososiem, który słynie z wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3.

Joanna Brodziak

Zdjęcie autorstwa Clever Cupcakes / CC BY.

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Walentynkowe przysmaki dla zdrowego serca

Czekolada dobra dla serca

Czekolada dobra dla serca

Miłośnicy czekolady ucieszą się na wieść, że gorzka czekolada spożywana w umiarkowanych ilościach korzystnie wpływa na serce....

Tagi Walentynkowe przysmaki dla zdrowego serca

Grupy Walentynkowe przysmaki dla zdrowego serca

Grupa Dieta

Grupa Dieta

Zastanawiasz się jak przy pomocy diety poprawić stan swojego zdrowia przy chorobie układu krążenia? Zapytaj innych użytkowników i podziel się swoim doświadczeniem jak zmiana diety...

Grupa Cholesterol

Grupa Cholesterol

Wysoki cholesterol jest problemem coraz większej liczby ludzi. Jeśli zastanawiasz się czy masz prawidłowe wyniki lub chcesz dowiedzieć się jak obniżyć poziom cholesterolu trafiłeś...

Grupa Miażdżyca

Grupa Miażdżyca

Grupa dla osób chorujących na miażdżycę. Możesz tutaj porozmawiać o natężeniu i przebiegu choroby oraz o możliwych sposobach leczenia i ich skuteczności.