Walwuloplastyka balonowa zastawki aortalnej

Przezskórna walwuloplastyka balonowa zastawki aortalnej wykonywana jest w leczeniu zabiegowym zastawkowego zwężenia aorty.

Przed przystąpieniem do zabiegu walwuloplastyki lekarz ocenia zastawkę aortalną i jej pierścień. Przed zabiegiem wykonywane jest badanie ultrasonograficzne serca (ECHO serca).

Zabieg walwuloplastyki balonowej zastawki aortalnej polega na wprowadzeniu specjalnego cewnika zakończonego balonem do serca pacjenta (dostęp taki sam jak w przypadku angioplastyki - PTCA). Po umiejscowieniu balonu w miejscu pierścienia zastawkowego balon jest pompowany - co powoduje poszerzenie pierścienia zastawkowego. Średnica balonu dobierana jest tak aby stanowiła ona w momencie pełnego napompowania ok. 90% średnicy pierścienia zastawki aortalnej.

Skuteczność zabiegu jest wysoka jednak ze względu na wysoką jego inwazyjność mogą wystąpić powikłania takie jak: zaburzenia rytmu serca, wstrząs kardiogenny.

Walwuloplastyka balonowa zastawki aortalnej jest zabiegiem paliatywnym, który poprzedza tylko leczenie chirurgiczne. Dość często dochodzi do ponownego zwężenia pierścienia zastawki.

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Walwuloplastyka balonowa zastawki aortalnej

Cewnik Swana-Ganza

Cewnik Swana-Ganza służy do monitorowania ciśnienia i saturacji krwi w jamach serca. Jest to elastyczna rurka zakończona...

Kardiochirurgia

Kardiochirurgia

Kardiochirurgia jest dziedziną medycyny zajmującą się leczeniem operacyjnym serca i naczyń krwionośnych. I choć kardiologia...

Aorta

Aorta

Aorta jest głównym pniem tętniczym ludzkiego układu krwionośnego. Z lewą komorą serca jest połączona za pomocą zastawki...

Tagi Walwuloplastyka balonowa zastawki aortalnej

Grupy Walwuloplastyka balonowa zastawki aortalnej

Grupa Zastawka aortalna

Grupa Zastawka aortalna

Cierpisz na niedomykalność zastawki aortalnej? Masz jakieś pytania dotyczące funkcjonowania tej zastawki? Trafiłeś w odpowiednie miejsce. Dołącz do grupy i dowiedz się więcej o...

Grupa Aorta

Grupa Aorta

Aorta jako tętnica główna jest narażona na szereg komplikacji przy chorobach układu krążenia. Porozmawiaj o niedomykalności zastawki aortalnej lub innych wadach aortalnych.