Wenflon (cewnik naczyniowy, kaniula dożylna)

Wenflon (cewnik naczyniowy, kaniula dożylna)

Wenflon to najprostszy cewnik naczyniowy (kaniula dożylna), niezbędne narzędzie dzisiejszej medycynie. Wenflon można zakładać do żył (najczęstsze zastosowanie), ale także do naczyń tętniczych. Pozwala na stały dostęp do danego naczynia krwionośnego, bez konieczności wielokrotnego nakłuwania przy pomocy igły.

Wenflon umożliwia przede wszystkim podawanie leków bezpośrednio do układu krwionośnego człowieka (niekiedy ominięcie przewodu pokarmowego jest bardzo pożądane lub wręcz konieczne). Pozwala także na dożylne nawadnianie chorego (na przykład w przypadku biegunek prowadzących do odwodnienia, wymiotów, czy u nieprzytomnych pacjentów) lub podawanie żywienia pozajelitowego.

Standardowy wenflon składa się z dwóch części. Zewnętrzna to wykonana z plastiku kaniula, do której można podłączyć kroplówką czy strzykawkę. Wewnątrz plastikowej obudowy znajduje się igła. Służy ona do przebicia skóry i naczynia oraz do wprowadzenia wenfolnu. W momencie, gdy wenflon znajduje się już w naczyniu krwionośnym, igłę wyjmuje się.

Wenflon jest ciałem obcym, stąd zawsze istnieje możliwość podrażnienia czy reakcji alergicznej. Jest także połączeniem układu krwionośnego z środowiskiem zewnętrznym, stanowi potencjalne wrota zakażenia. Dlatego, jeśli istnieje konieczność długotrwałego utrzymania dojścia żylnego, wenflony powinny być wymieniane co kilka dni.

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Wenflon

Diagnostyka serca

Diagnostyka serca

Serce jest centralnym narządem układu krwionośnego człowieka, położonym w klatce piersiowej, w śródpiersiu środkowym, wewnątrz...

Tagi Wenflon

Grupy Wenflon

Grupa Tętnica

Grupa Tętnica

Grupa dla osób z różnymi schorzeniami dotyczącymi tętnic. Porozmawiasz tu o przyczynach zaburzeń związanych z tętnicami oraz metodach ich leczenia.

Grupa Żyła

Grupa Żyła

Grupa dla osób z różnymi schorzeniami dotyczącymi żył. Dowiedz się jak objawiają się schorzenia żył, jak je leczyć oraz czego należy się obawiać. Podziel się swoją wiedzą na temat...