Witamina E a udar mózgu

Witamina E a udar mózgu

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda odkryli, że witamina E nieznacznie zwiększa ryzyko udaru krwotocznego jednocześnie zmniejszając ryzyko udaru niedokrwiennego o 10%. Te interesujące dane ukazały się na łamach "British Journal od Medicine".

Wpływ witaminy E na organizm człowieka

Witamina E jest antyoksydantem chroniącym komórki przed utleniaczami. Inną jej rolą jest dostarczanie składników odżywczych do komórek, wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych czy ochrona czerwonych krwinek przed przedwczesną degradacją.

Bogatym źródłem witaminy E są oleje roślinne, orzechy, jaja, margaryna, mleko, pełnoziarnista mąka, brukselka i inne zielonolistne warzywa.

Ryzyko udaru mózgu u osób przyjmujących witaminę E

Lekarze twierdzą, że ogólne ryzyko udaru krwotocznego wywołanego przyjmowaniem witaminy E nie jest wcale duże (jeden przypadek na 1250 osób). Do udaru krwotocznego dochodzi, gdy pękną naczynia krwionośne dostarczające krew do mózgu. Następuje wówczas wylew krwi do mózgu. Udar krwotoczny zdarza się rzadziej niż udar niedokrwienny, który stanowi 70% wszystkich udarów. Udar niedokrwienny polega na zatrzymaniu dopływu krwi do mózgu na skutek zwężenia lub zamknięcia światła w naczyniach tętniczych.

Naukowcy są zdania, że witamina E o 10% zmniejsza ryzyko udaru niedokrwiennego (jeden przypadek na 467 osób).

Profilaktyka udaru mózgu

Lekarze są również zgodni co do tego, że zdrowa dieta oraz kontrola ciśnienia krwi są znacznie bardziej istotne w profilaktyce udaru niż witamina E. Do tej pory badacze nie mieli pewności, czy witamina E w dużych dawkach chroni czy raczej szkodzi sercu. Na potrzeby badania naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przeprowadzili 9 badań na ok. 1,2 mln osób, które przyjmowały przynajmniej 50 mg witaminy E dziennie.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Witamina E a udar mózgu

Udar mózgu

Udar mózgu

Udar mózgu (łac. Insultus cerebri) jest to ogniskowe lub globalne zaburzenia czynności mózgu o wywołane zaburzeniami przepływu...

Profilaktyka udaru mózgu

Profilaktyka udaru mózgu

W latach 1999-2006 nastąpiło obniżenie ilości zgonów spowodowanych udarem mózgu o 30%. Lekarze przypuszczają, że coraz lepsze...

Tagi Witamina E a udar mózgu

Grupy Witamina E a udar mózgu

Grupa Dieta

Grupa Dieta

Zastanawiasz się jak przy pomocy diety poprawić stan swojego zdrowia przy chorobie układu krążenia? Zapytaj innych użytkowników i podziel się swoim doświadczeniem jak zmiana diety...

Grupa Udar mózgu

Grupa Udar mózgu

Grupa dla osób, które przeszły udar mózgu lub żyją z takimi osobami. Dowiedz się czego można się spodziewać po udarze niedokrwiennym mózgu, jakie są jego przyczyny i komplikacje.

Grupa Suplementy diety

Grupa Suplementy diety

Zastanawiasz się czy przyjmowanie suplementów niesie ze sobą jakieś ryzyko? Czy suplementy diety mogą wywoływać skutki uboczne? Jakie suplementy diety przyjmować przy różnych...