Wpływ palenia na mózgi nastolatków

Wpływ palenia na mózgi nastolatków

Chociaż wiedza o szkodliwości palenia jest powszechna, nastolatkowie coraz chętniej sięgają po papierosy. Ponad 80% palaczy zaczyna swój nałóg przed ukończeniem 18. roku życia. Natomiast osoby, które w wieku nastu lat nigdy nie paliły, zazwyczaj już nie wpadają w sidła nałogu w przyszłości.

Wpływ palenia na pamięć i koncentrację

Poprzednie badania dowiodły, że palenie papierosów jest przyczyną obniżonej koncentracji oraz słabszej pamięci u osób dorosłych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych postanowili pójść dalej i porównać mózgi palących nastolatków z ich niepalącymi rówieśnikami. Badacze skupili się na korze przedczołowej, gdyż ta część mózgu odpowiada za tzw. funkcje wykonawcze, czyli podejmowanie decyzji. Ponadto, ta część mózgu jest ciągle w fazie rozwoju w okresie dojrzewania.

Naukowcy odkryli niepokojące powiązanie: im większe jest uzależnienie od nikotyny u nastolatków, tym mniej aktywna jest kora przedczołowa. Zatem wniosek jest oczywisty - palenie negatywnie wpływa na mózg.

Kora przedczołowa w okresie dojrzewania

Kora przedczołowa rozwija się intensywnie w okresie dojrzewania, zatem palenie może zmienić funkcjonowanie mózgu. Uważa się, że to właśnie wydłużenie rozwoju tej części mózgu odpowiada za brak podejmowania racjonalnych decyzji przez nastolatków. Jednak warto wziąć pod uwagę, że może to również wynikać z nie do końca rozwiniętych jeszcze funkcji kognitywnych.

Badacze podejrzewają, że brak zdolności do podejmowania racjonalnych decyzji ma wpływ na sięganie po papierosy i nie podejmowanie przez nastolatków decyzji o rzuceniu palenia, gdyż nie zdają oni sobie jeszcze sprawy z wyrządzanej organizmowi szkody.

Pocieszający jest fakt, że szkody wyrządzone mózgowi przez palenie da się zniwelować, jeśli szybko zrezygnuje się z papierosów. Szybko w tym przypadku oznacza, że nałóg porzuca się będąc jeszcze w fazie dojrzewania.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Wpływ palenia na mózgi nastolatków

Tagi Wpływ palenia na mózgi nastolatków

Grupy Wpływ palenia na mózgi nastolatków

Grupa Palenie

Grupa Palenie

Grupa dla palaczy zastanawiających się nad wpływem papierosów na stan ich zdrowia, a szczególnie na układ krążenia. Miewasz różne dolegliwości przy paleniu papierosów? Podziel się...

Grupa Problem z pamięcią, luki w pamięci

Grupa Problem z pamięcią, luki w pamięci

Coraz częściej zdarzają Ci się luki w pamięci? Niepokoi Cię, że trudność stanowi zapamiętanie prostych rzeczy? Być może cierpisz na jakąś chorobę lub poddany jesteś dużemu...

Grupa Dojrzewanie

Grupa Dojrzewanie

Znajdujesz się w okresie dojrzewania lub jesteś tuż przed nim? Nie wiesz czego możesz się spodziewać? Zastanawiasz się czy dojrzewanie powoduje dolegliwości zdrowotne? Dowiedz się...