Wyhodowano fragment mięśnia sercowego

Wyhodowano fragment mięśnia sercowego

Udało się uzyskać w laboratorium fragment mięśnia sercowego, który kurczy się i przewodzi impulsy elektryczne jak prawdziwa tkanka serca - informuje serwis "EurekAlert".

Naukowcom z Duke University udało się naśladować warunki, w jakich rozwijają się komórki macierzyste płodu. Wykorzystali płodowe komórki macierzyste myszy oraz opracowaną przez siebie dziurkowaną matrycę, by nadać im postać trójwymiarowej "łatki" z komórek mięśnia sercowego - kardiomiocytów. Powstała łatka ma dwie najważniejsze cechy mięśnia sercowego - potrafi się rytmicznie kurczyć oraz przewodzić impulsy elektryczne.

Komórki macierzyste rosły w odpowiednio dobranym środowisku - żelu z dodatkiem fibryny, białka, które umożliwia krzepnięcie krwi. Dodatek pomocniczych komórek sercowych -fibroblastów - skłonił komórki macierzyste do przekształcenia się w uporządkowaną tkankę złożoną z kardiomiocytów - komórki mięśnia sercowego. Bez fibroblastów powstawała tylko niezorganizowana kula kardiomiocytów.

Aby podobne łatki dało się wykorzystać w leczeniu ludzi (na przykład po zawale), trzeba będzie znaleźć sposób, by wytwarzać je z "przeprogramowanych" komórek pacjenta (indukowane pluripotentne komórki macierzyste). Poza tym konieczne jest zapewnienie łatkom odpowiednich naczyń krwionośnych.

Nauka w Polsce PAP, 2009-10-18

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Wyhodowano fragment mięśnia sercowego

Anatomia serca

Anatomia serca

Serce (cor s. cardia) jest narządem ośrodkowym układu naczyniowego określanym przez anatomów jako mięsień wydrążony, odgrywający...

Praca serca

Serce w czasie spoczynku wykonuje 70-75 skurczów na minutę. Objętość krwi wyrzucana z jednej komory podczas skurczu wynosi ok. 70...

Tagi Wyhodowano fragment mięśnia sercowego

Grupy Wyhodowano fragment mięśnia sercowego

Grupa Zapalenie mięśnia sercowego

Grupa Zapalenie mięśnia sercowego

Grupa dla osób z podejrzeniem lub po zapaleniu mięśnia sercowego. Porozmawiaj o objawach tego schorzenia, diagnostyce oraz leczeniu i rehabilitacji.