Wymieniono zastawkę aortalną metodą przezskórną

Pierwsze w Polsce zabiegi wymiany zastawki aortalnej serca metodą przezskórną, bez otwierania klatki piersiowej, przeprowadzili lekarze w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (Śląskie) oraz Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Jak podkreślają, to rewolucyjna metoda dająca nadzieję najciężej chorym pacjentom. Samo wszczepienie nowej zastawki biologicznej trwa parę minut, odbywa się przy bijącym sercu, bez zatrzymywania krążenia. W Zabrzu zoperowano dwie osoby, w Krakowie jedną. Były to kobiety w wieku 73, 80 oraz 77 lat.

"To dobra metoda dla chorych z grup dużego ryzyka, z innymi problemami zdrowotnymi, gdzie tradycyjna metoda jest zbyt dużym obciążeniem. Z pewnością nowy sposób leczenia upowszechni się teraz również w innych ośrodkach" - powiedział w środę PAP dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala.

Zwężenie zastawki aorty jest obecnie najczęstszą nabytą wadą serca na terenie Europy i Ameryki Północnej. Do tej pory w Polsce jedynym sposobem leczenia takiej wady była klasyczna operacja kardiochirurgiczna. Pacjentom nie zakwalifikowanym do operacji pozostawało jedynie leczenie farmakologiczne, jednak nie poprawiało ono znacząco ich stanu.

Średnio pacjenci z zaawansowaną wadą zastawki aorty żyją 6-12 miesięcy. Jedynym skutecznym leczeniem jest wymiana zastawki. W tym czasie pacjenci są bardzo często hospitalizowani z powodu nawracających, stopniowo nasilających się cech niewydolności serca, prowadzących w końcu do śmierci.

Pierwszy w świecie skuteczny zabieg implantacji został przeprowadzony w Vancouver w maju 2005 roku. Od tego czasu zabieg implantacji zastawki aortalnej alternatywną metodą przeprowadzono u ponad 2 tys. pacjentów.

W tym roku zastawki aortalne implantowane metodą przezskórną uzyskały certyfikat Unii Europejskiej.

Nauka w Polsce PAP, 2008-12-10

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Wymieniono zastawkę aortalną metodą przezskórną

Kardiochirurgia

Kardiochirurgia

Kardiochirurgia jest dziedziną medycyny zajmującą się leczeniem operacyjnym serca i naczyń krwionośnych. I choć kardiologia...

Sztuczne zastawki serca

Sztuczne zastawki serca - wymiana zastawek serca na sztuczne. Serce ludzkie ma 4 zastawki kontrolujące kierunek przepływu krwi...

Tagi Wymieniono zastawkę aortalną metodą przezskórną

Grupy Wymieniono zastawkę aortalną metodą przezskórną

Grupa Zastawka

Grupa Zastawka

Porozmawiasz tutaj o wszelkich sprawach związanych z zastawkami: o rodzajach, wadach, przeszczepie oraz wszystkim, co się z tym wiąże.

Grupa Zastawka aortalna

Grupa Zastawka aortalna

Cierpisz na niedomykalność zastawki aortalnej? Masz jakieś pytania dotyczące funkcjonowania tej zastawki? Trafiłeś w odpowiednie miejsce. Dołącz do grupy i dowiedz się więcej o...

Grupa Wymiana zastawki

Grupa Wymiana zastawki

Obawiasz się czekającej Cie operacji wymiany zastawki? Dołącz do tej grupy i rozmawiaj z innymi użytkownikami o swoich wątpliwościach, rodzajach zastawek oraz przebiegu operacji....