Za mało przeszczepów serca w Polsce

Za mało przeszczepów serca w Polsce

Prof. Paweł Nycowski, koordynator programu "Partnerstwo dla Transplantacji" poruszył na konferencji temat przeszczepów serca w Polsce. Jego zdaniem mała ilość transplantacji serca w naszym kraju wynika z niewielkiej liczby koordynatorów transplantacyjnych.

Ministerialny program "Partnerstwo dla Transplantacji"

Od 2009 roku pod patronatem Ministerstwa Zdrowia w Polsce wdrażany jest program promujący oddawanie organów i tym samym zwiększenie liczby przeszczepów. Celem programu jest osiągnięcie w Polsce podobnej liczby wykonywanych przeszczepów, co w krajach Europy Zachodniej. Aby to osiągnąć należy promować pobieranie organów od zmarłych dawców, ale również podnosić świadomość ludzi w innych kwestiach, np. przeszczepiania nerek od żywych dawców.

Transplantacje serca w woj. mazowieckim

Prof. Nyckowski podczas przeprowadzonej niedawno konferencji odnosił się do sytuacji w mazowieckich szpitalach, gdzie jego zdaniem wykonuje się o wiele za mało pobrań do przeszczepów serca. W dodatku, wiele placówek w tym rejonie jeszcze nigdy nie pobrało serca do transplantacji.

Więcej przeszczepów, mniej dawców

W Polsce problemem nie jest tak naprawdę liczba przeszczepów, ale liczba dawców. Według prof. Nyckowskiego wynika to z braku koordynatorów przeszczepów w szpitalach, którzy zajęliby się kwestiami związanymi z jednoczesnym pobraniem wielu narządów na terenie danej placówki.

Koordynatorzy transplantacyjni rozwiązaniem problemu

Dzięki zatrudnieniu koordynatorów transplantacyjnych w Hiszpanii udało się znacznie podnieść liczbę wykonywanych przeszczepów. Na chwilę obecną przypada tam 40 dawców na milion mieszkańców. Jednak w Hiszpanii na milion mieszkańców przypada aż sześciu koordynatorów, a w Polsce mniej niż pół.

Szukając przykładu na rodzimym podwórku warto zauważyć, że wprowadzenie koordynatorów w województwie zachodniopomorskim znacznie polepszyło tam sytuację transplantacyjną (34 dawców na milion mieszkańców). Jednak w województwie mazowieckim sytuacja wciąż jest niezadowalająca, ponieważ brak koordynatorów powoduje, że jest tam zaledwie 8,3 dawców na milion mieszkańców.

Obowiązki koordynatora transplantacyjnego

W Polsce na razie jest ok. 200 takich osób, ale dzięki podjętym krokom istnieje nadzieja, że ich liczba wkrótce wzrośnie. Koordynatorem często zostaje lekarz już pracujący w danym szpitalu, który zostaje przeszkolony przez Poltransplant. Za zgodą dyrekcji szpitala lekarz taki przyjmuje dodatkowe obowiązki, za co otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie.

Praca koordynatora polega na załatwianiu spraw związanych z pobieraniem narządów. Na początek koordynator szuka potencjalnych dawców, musi zadbać o wszelkie formalności związane z komisyjnych potwierdzeniem śmierci mózgowej dawcy, a następnie czuwa nad pobieraniem narządów. Pobieranie organów odbywa się w szpitalu, do którego trafił pacjent, ale nie może zostać przeprowadzone się bez zgody rodziny.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Za mało przeszczepów serca w Polsce

Przeszczep wspomagającego serca

Wszczepione 14 lat temu "wspomagające" serce pozwoliło mającej obecnie 16 lat dziewczynie odzyskać zdrowie - informuje pismo "The...

Tagi Za mało przeszczepów serca w Polsce

Grupy Za mało przeszczepów serca w Polsce

Grupa Operacja serca

Grupa Operacja serca

Grupa dla osób, które mają przejść lub już przeszły operację serca. Porozmawiasz tu o metodach operacji, przebiegu zabiegów, możliwych komplikacjach oraz rehabilitacji...

Grupa Przeszczep serca

Grupa Przeszczep serca

Oczekujesz na przeszczep serca? Jesteś szczęśliwym posiadaczem nowego serca? Wymień się swoim doświadczeniem, porozmawiaj o obawach i radzeniu sobie w tej sytuacji. Opowiedz o...