Zabójcza depresja po zawale

Zabójcza depresja po zawale

Najnowsze badania wskazują, że aż 25% pacjentów, którzy przeszli zawał serca, cierpi na depresję. Problem ten dotyka częściej kobiet. Depresja jest też przyczyną zgonów wśród chorych w okresie rekonwalescencji po zawale serca.

Litewscy naukowcy przebadali 160 pacjentów po zawale. Okazało się, że prawie jedna czwarta cierpiała na depresję, a wielu z nich zażywało leki antydepresyjne. Ustalono również, że na depresję i stany lękowe częściej chorują kobiety, które miały zawał niż mężczyźni. Naukowcy szukają przyczyn takiego stanu.

Choroby serca a depresja

Wyniki litewskich badań rzucają nowe światło na związek między chorobami układu krążenia a depresją. Dotychczas udowodniono, że depresja jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia chorób serca. Teraz okazuje się, że to zaburzenie psychiczne może towarzyszyć pacjentom po zawale, utrudniając im powrót do zdrowia.

Skutki depresji u rekonwalescentów po chorobach kardiologicznych mogą być katastrofalne. Wyniki badań ujawniły, że pacjenci cierpiący na depresję są sześć razy bardziej narażeni na śmierć w ciągu pół roku od przebytego zawału niż ci, którzy nie skarżyli się na żadne zaburzenia psychiczne.

Odkrycie to powinno być znakiem ostrzegawczym dla pacjentów i lekarzy. Pierwszy rok dochodzenia do zdrowia po zawale jest kluczowy. Stan psychiczny znacząco wpływa na proces powrotu do zdrowia, dlatego depresja powinna być zdiagnozowana jak najwcześniej i odpowiednio leczona.

Przyczyny depresji u chorych kardiologicznie

Chociaż naukowcy na razie nie wiedzą, skąd u „zawałowców” tak duży odsetek zachorowań na depresję, można domyślać się przyczyn. Pacjenci, którzy opuszczają szpital, często żyją w strachu przed kolejnym zawałem. Lęk o swoje zdrowie może skutkować spadkiem nastroju, przygnębieniem, a następnie depresją. Istotnym elementem zdrowienia jest również przestrzeganie diety. Zdrowe odżywianie wpływa nie tylko na serce, ale również na stan umysłu i może uchronić nas przed wieloma schorzeniami natury psychicznej. Badacze zauważyli także, że brak aktywności fizycznej po zawale przyczynia się do depresji. Spacery, jazda na rowerze i pływanie powinny być naturalną częścią życia po zawale serca.

Badania naukowców potwierdziły, że depresja niesie ze sobą śmiertelne niebezpieczeństwo. Osoby cierpiące na choroby serca nie powinny ignorować jej symptomów i zgłosić się po fachową pomoc.

Sylwia Stachura

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Zabójcza depresja po zawale

Stres częstą przyczyną zawału

Stres częstą przyczyną zawału

Specjaliści alarmują, że obniża się średnia wieku zawałowca. Jeszcze niedawno wynosiła 50 lat, dziś zawał serca zdarza się już u...

Tagi Zabójcza depresja po zawale

Grupy Zabójcza depresja po zawale

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....