Zaburzenia funkcji seksualnych w trakcie leczenia nadciśnienia

Zaburzenia funkcji seksualnych w trakcie leczenia nadciśnienia

Podjęcie terapii nadciśnienia tętniczego lub innej choroby układu krążenia może wiązać się z problemami w sferze seksualnej, o czym na własnej skórze przekonuje się wielu pacjentów. Gdy pojawiają się zaburzenia funkcji seksualnych, są oni nierzadko skłonni do zaprzestania leczenia. Czy istnieje sposób na uniknięcie problemów seksualnych bez rezygnacji z terapii?

Niekorzystny wpływ leków na funkcje seksualne

Leki stosowane w terapii nadciśnienia tętniczego mogą mieć skutki uboczne w postaci zaburzeń erekcji u mężczyzn, oziębłości płciowej lub zaburzeń lubrykacji u kobiet. Problemy tego typu należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu i w żadnym wypadku nie rezygnować na własną rękę z leczenia. Warto uświadomić sobie, że terapię można zmodyfikować w sposób pozwalający na zachowanie funkcji seksualnych. Kontynuacja leczenia nadciśnienia bez szkody dla sfery seksualnej ma korzystny wpływ na samopoczucie pacjenta i zwiększa jego motywację do stosowania się do zaleceń lekarskich.

Modyfikacja terapii nadciśnienia polega najczęściej na zastąpieniu leków starszej generacji „nowszymi”, których wpływ na funkcje seksualne jest co najmniej neutralny. Czasami lekarze decydują się również na przepisanie dwóch nowszych środków w postaci jednej tabletki, dzięki czemu proces terapeutyczny jest znacząco uproszczony.

Zaburzenia seksualne u kobiet z nadciśnieniem tętniczym

Problemy ze współżyciem mogą wydawać się domeną mężczyzn, ale doznają ich również panie. Kobiety doświadczają nie tylko oziębłości płciowej, ale i tzw. zaburzeń lubrykacji. Niedostateczne nawilżenie pochwy w dużym stopniu utrudnia kontakty seksualne, gdyż wiąże się z uczuciem bólu w trakcie zbliżeń oraz większą podatnością na otarcia błony śluzowej. Suchość pochwy lub brak ochoty na współżycie to objawy, które powinny skłonić kobietę przyjmującą leki na nadciśnienie do wizyty u lekarza. Bagatelizowanie niepokojących symptomów to prosta droga do frustracji i spadku nastroju.

Artykuł powstał na podstawie materiałów programu „Zdrowa ONA”.

Joanna Brodziak

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Zaburzenia funkcji seksualnych w trakcie leczenia...

Tagi Zaburzenia funkcji seksualnych w trakcie leczenia...

Grupy Zaburzenia funkcji seksualnych w trakcie leczenia...

Grupa Leki

Grupa Leki

Dowiedz się o skutkach ubocznych stosowania konkretnych leków, z czym można dany lek łączyć, jak należy postępować, gdy chce się go odstawić oraz które leki można stosować...

Grupa Nadciśnienie

Grupa Nadciśnienie

Grupa dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Ciężko jest się z tego schorzenia wyleczyć, ale o przebiegu i łagodzeniu objawów lub lekach zawsze można porozmawiać.

Grupa Seks

Grupa Seks

Jeśli miewasz dolegliwości ze strony układu krążenia związane z życiem intymnym i nie wiesz jak sobie z nimi poradzić porozmawiaj o tym z innymi użytkownikami. Dowiedz się jaki...