Zajadasz stres? Naucz się kontrolować apetyt!

Zajadasz stres? Naucz się kontrolować apetyt!

Podstawową funkcją jedzenia jest zaspokojenie głodu. Nie oznacza to jednak, że sięgamy po produkty spożywcze wyłącznie wtedy, gdy domaga się tego nasz organizm. Jedzenie bywa naszym sposobem na zły nastrój, nudę lub stres. Rozładowywanie napięcia emocjonalnego kalorycznymi przysmakami nie jest jednak dobrym pomysłem – brak kontroli nad spożywanymi produktami to prosta droga do otyłości i problemów zdrowotnych.

Dlaczego jemy, będąc w stresie?

Silne napięcie emocjonalne może odebrać nam apetyt, ale gdy stres jest lekki lub umiarkowany, ochota na jedzenie pojawia się niemal automatycznie. Dlaczego sytuacje stresowe sprawiają, że odczuwamy głód? Gdy stale znajdujemy się w stanie napięcia emocjonalnego, poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, wyraźnie rośnie. Kortyzol wywołuje żywieniowe zachcianki, dlatego mamy ochotę na słodkie, słone i bogate w tłuszcze produkty, które dodają energii i poprawiają nastrój. Im częściej mamy wrażenie braku kontroli nad swoim życiem, tym chętniej sięgamy po kaloryczne przekąski, bagatelizując ich wpływ na nasze zdrowie.

Warto uświadomić sobie, że jedzenie nie rozwiąże naszych problemów. Mimo iż w trakcie posiłku czujemy zadowolenie i spokój, już chwilę po jego zakończeniu wracamy do szarej rzeczywistości – teściowa jest tak samo wścibska, kredyt na mieszkanie nie zmalał nawet o złotówkę, a prezentacja do pracy nadal jest niegotowa. Co gorsza, zaczynamy doświadczać wyrzutów sumienia – świadomość ponownego ulegnięcia żywieniowym pokusom sprawia, że czujemy się pozbawieni siły woli.

Jak zmienić podejście do kwestii żywienia?

Jeśli coraz częściej zauważasz, że w sytuacji stresowej nie potrafisz obejść się bez czekoladowego batonika, puszki słodkiego napoju gazowanego lub paczki chipsów, rozważ pewne modyfikacje w swoim sposobie odżywiania:

  • Naucz się rozpoznawać okoliczności, w których zajadasz stres. Jakie miejsca, uczucia i osoby wywołują u ciebie potrzebę zjedzenia czegoś niezdrowego?
  • Znajdź alternatywne sposoby na ukojenie nerwów: ćwiczenia fizyczne, ściskanie w dłoni gumowej piłki, śpiewanie na głos itp. Mimo iż trudne emocje najłatwiej zagłuszyć, jedząc, takie podejście nie jest korzystne dla zdrowia – tak fizycznego, jak psychicznego. Czas przejąć kontrolę nad nawykami żywieniowymi i świadomie dokonywać wyborów w kwestii jedzenia, nie ulegając impulsom.
  • Gdy jesteś zestresowany i zaczynasz odczuwać ochotę na niezdrowe jedzenie, zrób sobie przerwę. Nie idź do sklepu po paczkę ciastek – powiedz sobie wyraźnie, że potrafisz zapanować nad chwilową zachcianką. Uwierz w siebie i pamiętaj, że masz wystarczająco dużo siły woli, by odmówić sobie kalorycznych przekąsek.
  • Prowadź zdrowy tryb życia – aktywność fizyczna, regenerujący sen, spotkania z przyjaciółmi i dobra dieta pomogą ci w radzeniu sobie ze stresem bez pomocy w postaci kawałka tortu.

Każdy z nas ma gorsze chwile, ale nie wszyscy potrafią zapanować nad swoim apetytem w sytuacjach stresowych. Najwyższy czas uświadomić sobie, że zachcianki żywieniowe to nic więcej niż chwilowa słabość, którą jesteśmy w stanie zwalczyć.

Joanna Brodziak

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Zajadasz stres? Naucz się kontrolować apetyt!

Stres częstą przyczyną zawału

Stres częstą przyczyną zawału

Specjaliści alarmują, że obniża się średnia wieku zawałowca. Jeszcze niedawno wynosiła 50 lat, dziś zawał serca zdarza się już u...

Tagi Zajadasz stres? Naucz się kontrolować apetyt!

Grupy Zajadasz stres? Naucz się kontrolować apetyt!

Grupa Wysokie ciśnienie

Grupa Wysokie ciśnienie

Grupa dla osób z wysokim ciśnieniem, gdzie wymienisz się doświadczeniem na temat przyczyn skoków ciśnienia, przyjmowanych lekach oraz naturalnych metodach obniżania wysokiego...

Grupa Stres

Grupa Stres

Żyjesz w stresie? Zastanawiasz się czy dokuczające Ci dolegliwości mają z nim związek? Porozmawiaj z innymi osobami znajdującymi się w podobnej sytuacji i dowiedz się jak stres...

Grupa Dieta

Grupa Dieta

Zastanawiasz się jak przy pomocy diety poprawić stan swojego zdrowia przy chorobie układu krążenia? Zapytaj innych użytkowników i podziel się swoim doświadczeniem jak zmiana diety...