Zapobieganie niewydolności serca skuteczniejsze u kobiet

Zapobieganie niewydolności serca skuteczniejsze u kobiet

Nowe badania, które zostały opublikowane na łamach "Journal of the American College of Cardiology" wykazały, że terapia resynchronizująca serce z użyciem defibrylatora (CRT-D - cardiac resynchronization therapy with defibrillator) jest znacznie skuteczniejsza u kobiet niż mężczyzn. Po zakończeniu terapii u kobiet aż o 70% zmniejszyła się niewydolność serca, a śmiertelność spadła o 72%.

Leczenie niewydolność serca a płeć

W poprzednich badaniach o podobnym profilu kobiety i mężczyźni osiągali podobne wyniki. Dlatego też naukowcy byli zaskoczeni odmiennym wynikiem najnowszych obserwacji. Okazało się, że terapia resynchronizująca serce z użyciem defibrylatora jest jedyną (przynajmniej jedyną odkrytą) metodą leczenia serca, która tak wyraźnie działa dużo lepiej w przypadku kobiet. Niewydolność serca została obniżona w przypadku kobiet o 70%, a u mężczyzn o 35%.

Na czym polega terapia CRT-D?

Terapia CRT-D łączy w sobie zastosowanie wszczepialnego kardiowertera-defibrylatora (zapobiega on nagłym śmiertelnym zaburzeniom rytmu serca) z terapią resynchronizującą serce, która polepsza funkcjonowanie serca zmniejszając jednocześnie niewydolność serca i związane z nią objawy.

Terapia CRT-D u kobiet i mężczyzn

Terapia CRT-D zapobiega pogarszaniu stanu serca u kobiet z łagodną niewydolnością poprzez przeciwdziałanie przerostowi serca oraz jego wydajną kurczliwość.

Autorzy badania prześledzili powody, dla których kobiety znacznie lepiej reagowały na terapię niż mężczyźni. Kobiety uczestniczące w badaniu miały większe prawdopodobieństwo ataku serca spowodowanego stanem zapalnym mięśnia sercowego, podczas gdy u mężczyzn występowało większe prawdopodobieństwo choroby niedokrwiennej (inaczej zwanej wieńcową), która powstaje na skutek zwężania światła w tętnicach, co z kolei utrudnia przepływ krwi i dostarczanie tlenu do serca. Dodatkowo, więcej kobiet niż mężczyzn w badaniu miało blok odnogi tętniczej, co prowadzi do nierównej czynności elektrycznej serca.

Te dwie zależności odnoszące się do kobiet powodują, że ich problemy sercowe są rozproszone w przeciwieństwie do zlokalizowanych schorzeń u mężczyzn. Naukowcy właśnie w tej różnicy upatrują odmienną reakcję uczestników badania na terapię CRT-D. Terapia ta bowiem wzmacnia ogólną mechaniczna zdolność pompowania przez serce krwi i koordynację zdolności elektrycznej serca.

Diana Maciąg

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Zapobieganie niewydolności serca skuteczniejsze u...

Niewydolność serca

Niewydolność serca

Niewydolność serca (niewydolność krążenia, Insufficiaentia cordis (circulatoriae)) jest to zespół objawów spowodowanych...

Przewlekła niewydolność serca

Przewlekła niewydolność serca to stan, w którym dochodzi do zmniejszenia pojemności minutowej serca, przez co do tkanek...

Niewydolność serca u dzieci

Niewydolność serca u dzieci

Objawy niewydolności serca u osoby dorosłej, nawet u dzieci w wieku szkolnym, są trudne do przeoczenie i dość szybko budzą...

Tagi Zapobieganie niewydolności serca skuteczniejsze u...

Grupy Zapobieganie niewydolności serca skuteczniejsze u...

Grupa Kardiowersja

Grupa Kardiowersja

Co można a co nie z kardiowerterem defibrylatorem? Na czym polega działanie takiego urządzenia? Porozmawiaj z doświadczonymi w tym temacie użytkownikami.

Grupa Defibrylator serca

Grupa Defibrylator serca

Grupa dla osób z wszczepionym defibrylatorem kardiowerterem. Dowiedz się o wskazaniach do operacji, jej przebiegu, rehabilitacji oraz życiu z defibrylatorem.