Zastosowanie komórek macierzystych do naprawy uszkodzonego mięśnia sercowego

Zastosowanie komórek macierzystych do naprawy uszkodzonego mięśnia sercowego

Nowe badania wykazały, że komórki macierzyste pochodzące z krwi pępowinowej mogą być skuteczną alternatywą w leczeniu osób po zawale serca. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że każdego roku co najmniej 20 milionów osób na świecie przeżywa zawał lub udar. W przypadku wielu z tych osób długość życia znacznie się skraca, a jakość życia obniża się na skutek konieczności poddania się długotrwałemu leczeniu. Zastosowanie komórek macierzystych może pomóc w naprawie mięśnia sercowego po zawale, ale korzyści płynące z tej metody mogą być ograniczone ze względu na niską jej dostępność i procesy starzenia.

Badania nad zastosowaniem komórek macierzystych

Badacze odkryli, że możliwe jest wykorzystanie bardzo rzadkich komórek macierzystych, znanych jako CD133+ i wszczepienie ich do mięśnia sercowego. Ustalenie to może mieć duży wpływ na opracowanie nowych metod leczenia osób po zawale serca. Naukowcy są zdania, że przeprowadzone badania stanowią duży postęp w dziedzinie leczenia zawału ze względu na prostotę rozwiązań i stałość wyników. W przyszłości komórki macierzyste uzyskane z krwi pępowinowej mogą być standardowo stosowane w naprawie mięśnia sercowego po zawale.

Przeprowadzone badanie koncentrowało się na rzadkim typie komórek macierzystych CD133+, który jest obecny również w szpiku kostnym osób dorosłych. Istnieją mocne dowody na to, że komórki te uzyskane ze szpiku mogą pomóc w procesie regeneracji uszkodzonego mięśnia sercowego. Obecnie uszkodzenia w sercu spowodowane zawałem są nieodwracalne, nic więc dziwnego, że naukowcy wiążą duże nadzieje z badaniami, które mają na celu opracowanie metod pozwalających na "naprawę" serca.

Praktyczne zastosowanie badań nad komórkami macierzystymi

Zainteresowanie potencjalnym zastosowaniem komórek macierzystych z krwi pępowinowej w leczeniu wielu chorób utrzymuje się już od jakiegoś czasu. W przeprowadzonym badaniu wykazano po raz pierwszy, że w warunkach laboratoryjnych możliwa jest zmiana komórek macierzystych z krwi pępowinowej w komórki wyglądające jak komórki mięśnia sercowego. Uzyskane rezultaty są zachęcające, ale naukowcy przyznają, że nie mają jeszcze odpowiedzi na wszystkie pytania. Zanim nowa metoda regeneracji mięśnia sercowego zacznie być powszechnie stosowana, konieczne jest między innymi sprawdzenie, że komórki te faktycznie "naprawiają" mięsień sercowy.

W 2007 roku the British Heart Foundation przyznała ponad 200 tysięcy funtów na badania kliniczne, które miały za zadanie sprawdzić, czy komórki CD133+ uzyskane ze szpiku kostnego mogą naprawić komórki mięśnia sercowego uszkodzone po zawale serca. Niedawno finansowanie próby zostało przedłużone do 2013 roku.

Joanna Brodziak

Znajdź najlepszego lekarza

Artykuły Zastosowanie komórek macierzystych do naprawy...

Dieta po zawale serca

Dieta po zawale serca

Dieta po zawale serca powinna przede wszystkim być ukierunkowana na przeciwdziałanie chorobom sercowo-naczyniowym, które do...

Rehabilitacja po zawale serca

Rehabilitacja po zawale serca

Rehabilitacja po zawale mięśnia sercowego zależy przede wszystkim od stopnia zawału, ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz od...

Tagi Zastosowanie komórek macierzystych do naprawy...

Grupy Zastosowanie komórek macierzystych do naprawy...

Grupa Zawał serca

Grupa Zawał serca

Grupa dla osób, które przeszły zawał serca. Dowiedz się jak wyglądają objawy zawału, jak należy postąpić w przypadku zawału serca oraz jakie mogą wystąpić po nim komplikacje....

Grupa Udar mózgu

Grupa Udar mózgu

Grupa dla osób, które przeszły udar mózgu lub żyją z takimi osobami. Dowiedz się czego można się spodziewać po udarze niedokrwiennym mózgu, jakie są jego przyczyny i komplikacje.